„Acum te pun, acum te scot. Nu a fost cu putinţă să ne înţelegem, astfel voi candida ca şi independent. Din 6 septembrie s-au exercitat presiuni asupra mea de a mă ataşa la lista UDMR-ului. Însuşi domnul Alexandru Kiss a încercat să salvăm situaţia în ultimul moment”, a declarat ieri Laszlo Tokes în cadrul unei conferinţe de presă.
Atât Tokes cât şi Szilagyi Zsolt, şeful său de campanie, consideră că este prima dată în istoria post-decembristă când comunitatea maghiară va avea ocazia nu numai să voteze, ci şi să aleagă. „Laszlo Tokes înseamnă democraţie, pluralism. Depunerea candidaturii reprezintă consecvenţă, continuitate. Este vorba despre acele valori care au ridicat populaţia Timişoarei”, afirmă Szilagyi Zsolt.
Cei doi urmează să colinde în perioada următoare întreaga Transilvanie, într-o campanie electorală care va avea ca şi scop principal „redarea credibilităţii politice”, după cum susţin cei doi. Cât priveşte referendumul organizat de către UDMR, Szilagyi Zsolt susţine că acesta a fost „un exerciţiu disperat de imagine. Ei au hotărât cine intră pe listă şi care sunt regulile. Îmi aminteşte de alegerile comuniste, când voturile favorabile erau în proporţie de 99,9%”, conchide Szilagyi Zsolt.
Pe de altă parte, cei doi acuză UDMR-ul că a atras în această campanie şi feţe bisericeşti. „Se folosesc oamenii din interiorul vieţii bisericeşti. Oricum, eu am primit tot sprijinul din partea Episcopei Reformate de pe lângă Piatra Craiului, cât şi din partea Colegiului Protopopilor”, este ferm convins Tokes.
Borz Viorica
