Astfel, în locul celor opt milioane pe care le primesc acum de la stat în cei doi ani după naştere, femeile cu câştiguri mari ar putea opta ca indemnizaţia lor să fie 85% din media veniturilor realizate în ultimele 12 luni.
Dacă actuala lege va fi modificată, mamele vor avea posibilitatea de a alege: fie şase milioane – pentru femeile cu salarii mici şi foarte mici, fie 85 la sută din media veniturilor realizate în ultimele 12 luni.
D.D.
