ORAVIŢA – Luni după-amiază, Poliţia Oraşului Oraviţa a fost sesizată prin apelul unic de urgenţă 112 cu privire la faptul că în satul Milcoveni un copil a fost muşcat de un câine.
Echipa deplasată la Spitalul Oraviţa şi verificările efectuate la faţa locului au indicat faptul că minorul, în vârstă de un an şi şapte luni, s-a jucat în curtea din spatele locuinţei, însoţit de bunica sa, cu un câine legat în lanţ care a reacţionat agresiv şi l-a muşcat pe copil în zona capului.
Părinţii minorului l-au transportat pe acesta la Spitalul Oraviţa pentru îngrijiri medicale, ulterior la Spitalul Judeţean Reşiţa şi apoi cu un elicopter SMURD la Timişoara. Câinele este înregistrat la medicul veterinar şi deţine carnet de sănătate. În prezent se continuă cercetările sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă faţă de bunica minorului.
