REŞIŢA – Săptămâna aceasta, municipiul Reşiţa a găzduit Olimpiada Naţională de Servicii, competiţie la care au participat 146 de elevi, din 40 de judeţe şi Municipiul Bucureşti.
Olimpiada a constat în susţinerea a două probe ce au avut loc la Colegiul Economic al Banatului Montan din Reşiţa şi s-a adresat elevilor din clasele a XI-a şi a XII-a de la liceele cu profil Economic / Comerţ / Turism, care se pregătesc în calificările profesionale tehnician în activităţi economice, tehnician în activităţi de comerţ, tehnician în achiziţii şi contractări, tehnician în administraţie, tehnician în turism, tehnician în hotelărie, tehnician în gastronomie şi organizator banqueting. După două zile de testări, rezultatele tinerilor au fost dezvăluite.
Domeniul „Economic, administrativ, comerţ“, clasa a XI-a
Locul I: Carmen Doris Bercea, Colegiul Naţional „A. Mureşanu“ Bistriţa
Locul II: Andreea Ungureanu, Colegiul Economic „Octav Onicescu“ Botoşani
Locul III: Marian Ionuţ Cioplean, Colegiul Economic „Virgil Madgearu“ Târgu Jiu.
Menţiune: Ariana Paula Călin, Colegiul Economic „Transilvania“ Târgu Mureş
Menţiune: Teodora Ruge, Colegiul Economic „Partenie Cosma“ Oradea
Menţiune: Andreea-Bianca Codrean, Colegiul Economic al Banatului Montan Reşiţa
Menţiune: Nicoleta Vezeteu, Liceul Tehnologic Economic Administrativ Piatra Neamţ
Menţiune: Sabina Elena Rusu, Liceul Tehnologic „Harallamb Vasiliu“ Podul Iloaiei, Iaşi
Menţiune: Bianca Takacs, Liceul Tehnologic „Şcoala Naţională de Gaz“ Mediaş
Domeniul „Economic, administrativ, comerţ“, clasa a XII-a
Locul I: Andreea-Diana Cristuţiu, Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu“ Şimleul Silvaniei, Sălaj
Locul II: Grigore Tudor Olteanu, Colegiul Economic „Octav Onicescu“ Botoşani
Locul III: Viorica Celsie, Colegiul Naţional „A. Mureşanu“ Bistriţa, Bistriţa Năsăud
Menţiune: Teodora Mărgău, Liceul Tehnologic Roşia Jiu, Gorj
Menţiune: Amalia Rebeca Pancu, Colegiul Tehnic „Ioan Ciordaş“, Beiuş, Bihor
Menţiune: Natalia Andreea Batin, Colegiul Economic „Ion Ghica“ Bacău
Menţiune: Florin Batog, Colegiul Economic „Virgil Madgearu“ Galaţi
Menţiune: Andreea Maria Banciu, Liceul Teoretic „Ioan Slavici“ Panciu, Vrancea
Domeniul „Turism şi alimentaţie“, clasa a XI-a
Locul I: Florentina Deaconu, Colegiul Comercial „Carol I“ Constanţa
Locul II: Rebeca Gelan, Liceul Tehnologic „Al. Vlahuţă“ Şendriceni, Botoşani
Locul III: Corina Năstase, Colegiul Economic „Virgil Madgearu“ Ploieşti
Menţiune: Daniela Vicenco, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir“ Suceava
Menţiune: Petronela Maria Dâscă, Colegiul Tehnic „Danubiana“ Roman, Neamţ
Menţiune: Ana-Maria Filip, Colegiul Economic „Anghel Rugină“ Vaslui
Menţiune: Mădălina Bârzava, Colegiul Economic „Virgil Madgearu“ Târgu Jiu
Menţiune: Loredana Pătraşcu, Colegiul Economic „A.D. Xenopol“, Bucureşti
Menţiune: Teodor-Cătălin Gheorghe, Colegiul Economic „Delta Dunării“ Tulcea
Menţiune: Bogdan Alexandru Marica, Colegiul Economic „Costin C. Kiriţescu“ Bucureşti
Domeniul „Turism şi alimentaţie“, clasa a XII-a
Locul I: Delia Ana Maria Capraru, Liceul Tehnologic Economic Administrativ Piatra Neamţ
Locul II: Andrei Cosmin Sava, Colegiul Economic „Octav Onicescu“ Botoşani
Locul III: Gabriela Călin, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir“, Suceava
Menţiune: Andreea-Adina Gîbu, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu“ Bârlad
Menţiune: Elena Gheran, Liceul Tehnologic „Şcoala Naţională de Gaz“ Mediaş
Menţiune: Cristina Borchescu-Creţu, Colegiul Economic al Banatului Montan Reşiţa
Menţiune: Claudia Alexandrina Roman, Colegiul Economic „Transilvania“ Tîrgu-Mureş
Menţiune: Maria Claudia Călin, Colegiul Economic „Petre S. Aurelian“ Slatina
Menţiune: Abel Aron Midoi, Liceul Tehnologic „Elena Caragiani“ Tecuci, Galaţi.