Sdrobiş consideră că s-a greşit atunci când s-a spus că fotbalul românesc a devenit mai puternic, după ce în sezonul 2005/2006 Steaua şi Rapid au avut un parcurs foarte bun în Cupa UEFA, “roş-albaştrii” ajungând până în semifinale. „Ce fotbal de performanţă avem în România. Am prins şi noi un an mai bun şi gata toată lumea ce campionat puternic avem. Cei care conduc destinele fotbalului de la noi spun că avem un campionat pudrat şi parfumat, dar e doar o amăgire. E vai de steaua noastră dacă Dinamo a ajuns să fie eliminată din Cupa UEFA de nişte jucători care încă mai poartă schiuri în picioare. Este umilitor să se întâmple asta. Păcat că nu avem conştiinţă şi păţim ceea ce păţim în Europa”, a spus Sdrobiş. Oficialul clubului Jiul a vorbit şi despre situaţia de la Steaua, afirmând că aceasta îi afectează pe jucători. „Vali Badea (fost jucător la Jiul) e foarte amărât de ceea ce se întâmplă la Steaua, iar eu încerc să-l încurajez pe cât posibil”, a spus Sdrobiş.
