Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Prima ediţie a Olimpiadei de Limbă Germană Maternă s-a desfăşurat în aceste zile, la Reşiţa. Punctul culminant al competiţiei olimpice a fost ziua de joi, 5 aprilie, una importantă pentru participanţi întrucât au fost aflate rezultatele muncii lor, răsplătite prin premii şi diplome.

Alături de premiile şi menţiunile oferite de MECTS, tinerii olimpici au fost „răsplătiţi“ şi cu diplome şi cărţi oferite de Consiliul Judeţean Caraş-Severin, Primăria Reşiţa, Ambasada Republicii Federale Germania la Bucureşti, Consulatul Republicii Federale Germania la Timişoara, Guvernul României – Departamentul Relaţii Interetnice, Forumul Democrat al Germanilor Caraş-Severin, Allgemeine Deutsche Zeitung, Fundaţia Bănăţeană de Cooperare Economică Internaţională „Banatia“, Asociaţia „Diaconovici-Tietz“ Reşiţa.

Premergător festivităţii de premiere desfăşurate la Consiliul Judeţean, în Sala de festivităţi „Jean Monnet“ a unităţii de învăţământ organizatoare a avut loc o întâlnire a olimpicilor cu prof. univ. dr. Rudolf Graef, prorectorul Universităţii „Babeş-Boyai“ din Cluj-Napoca, proaspăt laureat al Crucii de Merit Clasa I al Ordinului de Merit al Republicii Federale a Germaniei pentru merite deosebite în dezvoltarea relaţiilor româno-germane, fost absolvent al Liceului Teoretic „Diaconovici-Tietz“ Reşiţa.

Tema acestei dezbateri s-a axat pe posibilităţile de studii în limba germană la Universitatea din Cluj-Napoca şi absolvirea studiilor cu diplome duble, în parteneriat cu universităţile din spaţiul de limbă germană. Invitat de onoare la acţiunile desfăşurate în aceste zile la Liceul Teoretic „Diaconovici-Tietz“ prilejuite de Olimpiada Naţională de Limbă Germană Maternă şi Programul „Şcoala altfel“ a fost Consulul Germaniei la Timişoara, Klaus Christian Olasz.

Premiile acordate la Olimpiada de Limbă Germană Maternă 2-5 aprilie 2012.

Clasa a VII-a
Locul I – Maya Isabela Kielhoran, Colegiul Naţional „Samuel Von Brukenthal Sibiu“;
Locul II – Andreea Maria Kajtar, Colegiul Naţional „Decebal“ Deva;
Locul III – Ştefana Rarău, Colegiul Naţional „George Coşbuc“ Cluj Napoca;
Menţiuni – Dominique Heidenfelder, Liceul Teoretic „N. Lenau“ Timişoara; Peter Stephan Guib, Colegiul Naţional „Samuel Von Brukenthal“ Sibiu.

Clasa a VIII-a
Locul I – Sara Katarina Buzatu, Colegiul German Goethe Bucureşti;
Locul II – Andreea-Deborah Militaru, Liceul Teoretic „Johannes Honterus“ Braşov;
Locul III – Ileana Maria Voda, Colegiul German Goethe Bucureşti;
Menţiuni – Marco Holst, Şcoala Generală Nr. 12 Braşov; Kirsten Ziegler, Şcoala cu clasele I-VIII Hermann-Oberth Mediaş; Sylvia Alexandra Matei, Colegiul Naţional „Decebal“ Deva.

Clasa a IX-a
Locul I – Alexandra Constantin, Colegiul Naţional „Samuel Von Brukenthal“ Sibiu;
Locul II – Carina Bodea, Liceul Teoretic German „Johann Ettinger“ Satu Mare;
Locul III – Greta Dădălău, Colegiul Naţional „George Coşbuc“ Cluj Napoca.

Clasa a X-a
Locul I – Karina Körösi, Liceul Teoretic „N. Lenau“ Timişoara;
Locul II – Gerhard Konnerth, Colegiul Naţional „Samuel Von Brukenthal“ Sibiu;
Locul III – Laura Purtätor, Liceul Teoretic „N. Lenau“ Timişoara;
Menţiuni – David Varga, Liceul Teoretic German „Johann Ettinger“ Satu Mare; Patrick Schmiedt, Liceul Teoretic „Diaconovici-Tietz“ Reşiţa; Robert Bocean, Liceul Teoretic „Diaconovici-Tietz“ Reşiţa.

Clasa a XI-a
Locul I –  Ana Maria Herţa, Colegiul Naţional „Decebal“ Deva;
Locul II – Tabea Thelmann, Liceul ƒ„Joseph Haltrich“ Sighişoara;
Locul III – Silvia Rinciog, Colegiul German Goethe Bucureşti.

Clasa a XII-a
Locul I – Paul Valentin Baniciu, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn“ Arad;
Locul II – Alina Arvulescu, Colegiul German Goethe Bucureşti;
Locul III – Anna Wagner, Colegiul Naţional „Samuel Von Brukenthal“ Sibiu;
Menţiuni – Raluca-Iuliana Barbuceanu, Liceul Teoretic „Johannes Honterus“ Braşov; Mattias Alexandru Micu de Turzansky, Colegiul German Goethe Bucureşti.

Lavinia Predescu

Adaugă comentariu