Mai bine de jumătate de an viceprimarul Ion Scorobete a condus Primăria Zăvoi, în condiţiile în care primarul ales, Antonie Bunei, a fost arestat preventiv pentru luare de mită. Dacă e să-i dăm crezare viceprimarului, la Zăvoi a curs şi încă mai curge lapte şi miere: proiecte îndrăzneţe şi cheltuieli care nu au depăşit veniturile. Să recunoaştem, puţine sunt administraţiile locale ce se pot lăuda cu astfel de performanţe. Până una alta, Ion Scorobete se străduieşte să ne demonstreze că în doar şase luni a făcut mai mult decât Bunei în ultimele mandate.
„Avem în derulare un proiect de reabilitare a şcolii din centrul comunei, finanţat din fonduri guvernamentale, în valoare de un milion de lei, care va fi finalizat până în luna septembrie. De asemenea, în acest an, vor demara lucrările pentru construirea unei noi grădiniţe în Zăvoi, urmând ca pe cea actuală, în care am investit 50 de mii de lei, să o transformăm în centru de documentare informatică“, a precizat viceprimarul. Pe linia aceloraşi realizări sunt incluse finalizarea sistemului de încălzire centrală la şcolile şi grădiniţele din satele Voislova, Măgura şi Colonia 23 August.
În scurtul său mandat la primărie, în calitate de edil şef, Scorobete a punctat şi la capitolul drumuri. După propriile afirmaţii, a reuşit reabilitarea unui tronson de 500 de metri de drum agricol, precum şi demararea lucrărilor la drumul Măru – Poiana Mărului, care va costa în final un milion de lei.
Pe lângă toate acestea, se preconizează înfiinţarea unui centru de informare turistică, proiect depus pe Măsura 313, pentru care viceprimarul spune că finanţarea este ca şi rezolvată. Însă, proiectele administraţiei locale nu se opresc aici. Priorităţile pentru acest an sunt reabilitarea tuturor căminelor culturale şi a unităţilor de învăţământ, precum şi asfaltarea străzilor. Una peste alta, toate investiţiile s-au făcut fără îndatorarea primăriei, iar administraţia locală se laudă cu un excedent financiar în ultima jumătate de an. După atâtea împliniri este normal ca viceprimarul Ion Scorobete să se gândească la candidatura lui în 2012, fiind convins că va reuşi să conducă primăria la fel cum a făcut-o în a doua jumătate a anului trecut.
Roxana Nafiru