Caraş-Severin, Romania

După ce participă la un curs specializat pentru obţinerea atestatului de certificare profesională, organizat de instituţii agreate de Ministerul Transporturilor, operatorii de transport sunt obligaţi să obţină atestat, în urma unui examen, organizat lunar, la care participă un reprezentant de la Bucureşti.

„În plus, societăţile comerciale nu pot deveni operatori de transport fără a avea o persoană angajată în cadrul firmei, ce deţine atestat de pregătire profesională. Este vorba despre operatorii de transport marfă cu maşini ce au capacitatea de peste 3,5 tone şi transport persoane cu peste nouă locuri“, a precizat Nicuşor Fuicu, şeful agenţiei teritoriale Autoritatea Rutieră Română (ARR) Caraş-Severin.

În plus, ARR verifică şi certifică existenţa consilierilor de siguranţă şi a operatorilor abilitaţi pentru transportul substanţelor periculoase (şase firme în judeţul Caraş-Severin). La examenul de acum o săptămână, 130 de candidaţi cărăşeni s-au prezentat la sediul ARR, şase primind atestat taxi, 32 atestat de transport agabaritic şi doi au devenit consilieri de siguranţă pentru transporturi periculoase.

Flavius Rotariu