REŞIŢA – Numărul pomilor pe care cărăşenii îi aşteaptă din partea Direcţiei Silvice pentru a-i împodobi de Crăciun a scăzut cu 1.000 de bucăţi faţă de anul trecut din pricina uscării răşinoaselor pe tot teritoriul judeţului.
„Acesta este motivul pentru care am limitat pomii pe care îi punem în vânzare în acest an. E adevărat că, tocmai pentru a veni în întâmpinarea cererii, am înfiinţat pepiniere cu 30.000 de arbori, care însă vor ajunge pe piaţă doar peste câţiva ani“, a precizat Ştefan Stănescu, directorul Direcţiei Silvice Reşiţa.
Cu toate că se încearcă şi în continuare soluţia cvasi-ecologică ce presupune vânzarea unor pomi de Crăciun în ghivece, cererea cărăşenilor pentru astfel de produse este foarte redusă. „Am programat şi recoltat pentru această iarnă 1.500 de pomi de Crăciun, dintre care 850 sunt rezervaţi personalului silvic prin contractul colectiv de muncă, peste o sută de bucăţi pentru instituţii, şcoli, primării sau biserici, iar pe piaţa Reşiţei am solicitat o suplimentare de 350 de pomi, astfel încât să-i pune în vânzare în Piaţa Reşiţa Sud între 16 şi 19 decembrie, în fiecare zi până la epuizarea stocurilor. Preţurile pornesc de la 15 lei (fără TVA) în funcţie de specie şi înălţime. Şi le-am menţinut la nivelul de anul trecut“, a mai adăugat directorul DSR.
Cei care nu vor apuca să cumpere pomii puşi în vânzare de Direcţie mai au şanse pe lângă supermarketurile din județ, unde, în funcţie de specie şi ţara de provenienţă, preţurile pornesc de la 49,98 de lei (1,30 -1,60 metri), la 79,99 de lei (1,60 – 2 metri). Brazii în ghiveci pot fi găsiţi de la 79,91 de lei (un metru) la 99,89 de lei cei de până la 1,70 metri.