REȘIȚA – Cea de-a șasea ediție a Festivalului Internațional de Teatru „New Wave“, desfășurată la Reșița în perioada 13–21 iunie 2026, și-a desemnat câștigătorii. Juriul ediției, format din Daria Ancuța, Monica Andronescu și Amalia Tănase, a acordat premiile celor mai apreciate spectacole și artiști care au urcat pe scenele festivalului!
REȘIȚA – Circulația rutieră pe Platforma Câlnicel va fi închisă temporar începând de miercuri, 24 iunie 2026, pentru pregătirile necesare organizării evenimentului Zilele Orașului Reșița, anunță Transport Urban Reșița (TUR)!
CARANSEBEȘ – Deocamdată, primele patru familii au intrat în posesia cheilor aprtamentelor cu două camere în blocul ridicat de Agenția Națională pentru Locuințe, care a finanțat construcția efectivă a imobilului cu peste 6 milioane de lei. De partea ei, Primăria Caransebeș a realizat centrala termică, racordarea la utilități și sistematizarea terenului, care au costat bugetul local peste 1,6 milioane de lei!
REȘIȚA – Fundașul Sergiu Rimovecz va primi o șansă din partea antrenorului Dorinel Munteanu. Rimovecz, aflat în conflict cu fosta conducere a clubului CSM Reșița, a fost la un pas de a renunța la fotbal, deși era considerat unul dintre cei mai promițători jucători formați în Valea Domanului și văzut drept un posibil „urmaș al lui Cristi Chivu”!
REȘIȚA – CSM Reșița s-a reunit luni, 22 iunie, la baza sportivă din Valea Domanului, sub comanda noului staff tehnic, într-o formulă reorganizată și cu o nouă viziune asupra proiectului sportiv. Noul antrenor, Dorinel Munteanu, coordonatorul întregii activități sportive a clubului, a subliniat că obiectivul principal rămâne obținerea de rezultate, spectacolul urmând să fie pe plan secund!
REȘIȚA – Sportivii Clubului Sporting Banat au avut o comportare foarte bună la Gala Kickbox Oltenia – Oltenia Super Fight, competiție care a reunit numeroși practicanți ai acestui sport din întreaga țară și a oferit meciuri spectaculoase, desfășurate la un nivel ridicat de performanță!
REȘIȚA – Antrenorul Dorinel Munteanu a stabilit programul de pregătire și amicalele pe care le va disputa CSM Reșița în această perioadă!
CARAȘ-SEVERIN – Tânăra de 21 de ani care a început voleiul la Reșița, la 14 ani, cu prof. Eduard Niță, apoi a jucat la CSȘ Caransebeș sub comanda prof. Laura Andrei și, ulterior, în prima ligă pentru CSM Lugoj, va evolua din noul sezon pentru una din cele mai titrate echipe din voleiul feminin românesc, CSM Volei Alba Blaj!
