Caraş-Severin, Romania

Recent s-a cerut şi Guvernul a şi aprobat acordarea unei sume de bani pentru a scoate spitalele din prăpastia datoriilor. Poate nu este cea mai bună variantă, însă decât nimic… Pe de altă parte, şefii „Sănătăţii“ româneşti participă, în perioada 30 septembrie-1 octombrie, la o întâlnire sub egida „Politici şi mecanisme de business în sistemul de sănătate“ unde se speră că se vor găsi soluţiile miraculoase de a revigora cel mai afectat sistem.

Organizată de Forum Ivest, evenimentul a adunat directorii coordonatori ale DSP-urilor din mai toată ţara, şi din Caraş-Severin, care au plătit o taxă de participare de 300 de euro. Bani care sigur nu s-au plătit din buzunarele personale ale managerilor. Aşa că, încă odată populaţia plăteşte o întâlnire care are menirea de a „revoluţiona“ sănătatea!

Sigur de acum înainte nu vom mai sta pe holurile spitalelor aşteptând medicii, nu vom mai fi nevoiţi să ne cumpărăm singuri medicamentele sau să fim spitalizaţi în saloane în care tronează mucegaiul şi mizeria.