Caraş-Severin, Romania

Anul trecut, Direcţia de Întreţinere şi Reparare a Patrimoniului Consiliului Local, din subordinea Primăriei Reşiţa, se mândrea că, treptat şi constant, pune capăt crizei parcărilor, din ce în ce mai evidentă în municipiul de pe Bârzava, însă printr-o metodă cu totul aparte. Din dorinţa de a creşte numărul parcărilor, s-a trecut la redesenarea celor deja existente, spre lauda municipalităţii.

Ce ne aşteaptă în 2011? Evident, noi parcări, însă de această dată în faza de dosar… A fost analizată situaţia la nivel de municipiu şi s-a ajuns la concluzia că avem o serie de locuri unde s-ar putea amenaja noi locuri de parcare, în momentul de faţă fiind deja întocmit studiul de fezabilitate care vizează zona cartierului Lunca Bârzavei.

Potrivit primarului municipiului, Mihai Stepanescu, se preconizează faptul că vor fi construite 4.100 de noi locuri de parcare în respectivul cartier, în momentul de faţă, la nivelul întregului oraş, fiind inventariate 6.200 de locuri existente (fiind vorba despre parcări de reşedinţă). În plus, va urma zona Luncă, unde se estimează că ar putea fi create 5.000-5.500 de locuri noi, ceea ce înseamnă aproape dublul numărului existent.

Potrivit edilului, într-una din următoarele şedinţe de consiliu local vor fi identificate şi posibilele surse de finanţare, hotărându-se dacă ele vor fi finanţate din buget, prin parteneriate ori scoase la licitaţie pentru administrarea privată a acestora.

„Vom stabili care sunt variantele în februarie, dacă nu la începutul lui martie“, a spus Stepanescu. Cel mai probabil, potrivit edilului, municipalitatea va finanţa amenajarea unui număr de patru-cinci parcări noi, urmând ca restul să fie făcute prin diverse parteneriate sau scoase la licitaţie.

Trebuie precizat că administrarea privată şi, deci, impunerea unor taxe de parcare, ar aduce şi bani bugetului local, primarul declarând că urmează să fie stabilite, în funcţie de veniturile medii aduse de astfel de obiective, un preţ de pornire pentru fiecare licitaţie.

Antoniu Mocanu