Mutu, Chivu, Nicoliţă, Dică, sunt nume care sunt pe buzele fiecărui tânăr fotbalist. Idolii care îi fac pe micuţi să spere că în viitor alţi copii le vor rosti şi lor numele.
Aproape de start
Două dintre grupele de tineri fotbalişti ale CS Gloria Reşiţa continuă sesiunile de antrenamente pe terenul propriu în vederea începerii noului sezon competiţional. Cei doi antrenori, Dan Boltaşiu şi Adrian Ciocan au ca obiective pentru acest an crearea unei echipe competitive, cu care anul viitor să poată aborda în forţă ocuparea primei poziţii.
Grupa de Juniori C, copii născuţi între 1995-1996, antrenată de Adrian Ciocan are deja trei ani de activitate.
Antrenamentele se desfăşoară zilnic de la ora 10.00, pe baza sportivă proprie, antrenorul Adrian Ciocan spunând că „sunt copii muncitori, dornici să devină fotbalişti de valoare. Este îmbucurător faptul că sunt conştienţi că fără muncă nu se poate ajunge în vârf, iar pentru asta sunt decişi să devină campioni încă de la juniorat“.
Pe de altă parte, colegii lor mai mici de la grupa de Juniori D, copii născuţi în 1997-1998, antrenaţi de Dan Boltaşiu, vor începe sezonul tot în 20 septembrie. În acest an competiţional sunt înscrise şase echipe, care vor juca câte două tururi şi două retururi.
„Tinerii fotbalişti au mai evoluat în două campionate ale Juniorilor E, deci vor debuta într-o competiţie superioară. Cu toate acestea, sperăm să aibă un parcurs cât mai bun“, după cum spunea antrenorul Dan Boltaşiu.
Camelia Giuca
