REȘIȚA – Mai mulți piloți reșițeni au concurat la etapa V-a din cadrul Campionatului Național de Viteză în Coastă 2023 – Trofeul Straja!

Octavian Ciovică a ieșit câștigător, pastrându-și, astfel, supremația pe superbul traseu din Lupeni, după succesul de anul trecut. La Categoria V, Andrei Precup s-a impus în fața altor doi reșițeni, Darius Vîlsan și Răzvan Goșta.

În clasamentul OPEN primii au fost Octavian Ciovică (Radical SR8, cu timpul 2:54,990), Emil Ghinea (Norma M20F) și Dominic Marcu (Tesla Model 3 Performance). La Categoria I, câștigător a fost Dominic Marcu (Tesla Model 3 Performance, cu timpul 3:06,843), urmat fiind de Bogdan Cuzma și reșițeanul Claudiu Ciucă (Seat Cupra Leon TCR, cu timpul 3:12,052). La Categoria II s-a impus Octavian Ciovică, pe locul secund s-a clasat Emil Ghinea, iar podiumul a fost completat de Claudiu-Nicolae Erhan (ATS RR Turbo). Bogdan Cuzma (Skoda Fabia Rally 2, cu timpul 3:10,763) a câștigat Grupa 3, reșițeanul Claudiu Ciucă a fost pe 2, iar pe poziția 3 s-a clasat Antonia Ioana Tănăsie (VW Golf IV). La Grupa 4, învingător a fost Ovidiu Poinea (Seat Leon, cu timpul 3:29,381), fiind urmat în clasament de Florin Roșca (Volkswagen Polo) și Dragoș Iulian Bizoi (Renault Megane 2 RS).

La Grupa 5, Andrei Precup (Seat Toledo, cu timpul 3:21,922) a terminat în fața altor reșițeni: Mircea Darius Vâlsan (BMW 325i) și Răzvan Dan Gosta (VW Golf IV). Grupa 6 a fost câștigată de Cristian Sugar (Peugeot 208 R2, cu timpul 3:28,126), urmat fiind de Costin Popescu (Honda Civic EK 4) și Claudiu Motoc (Peugeot 208 R2). La Grupa CN/E2-SC, primul a fost Octavian Ciovică, pe locul secund s-a clasat Emil Ghinea, urmat de Claudiu-Nicolae Erhan. La Automobile Electrice primul a fost Dominic Marcu (Tesla Model 3 Performance, cu timpul 3:06,843), iar pe locul II a fost Andrei Duna (VW Golf).

Au fost prezenți și piloți tineri, la categoria Juniori s-a impus Peter-Laszlo Pasko (VW Polo, cu timpul 3:39,734), urmat de Andrei Duna (VW Golf) și Radu Nicolae (Dacia Sandero).

De asemenea, la categoria Debutanți, clasamentul primilor trei a arătat astfel: Valentin Daniel Olteanu (Skoda Fabia, cu timpul 3:42,261), Andrei Duna (VW Golf electric) și Ștefan Saragea (Renault Clio 3 R.S.). La Grupa 7 primul a fost Cosmin Petre (Dacia Logan, cu timpul 3:46,059), pe 2 a fost Adrian Coteanu (Citroen Saxo), iar pe 3 s-a clasat Alexandru Krepelka (Honda Civic EK4).

La Clasa 3a primul a fost Claudiu Ciucă (Seat Cupra Leon TCR), urmat de Alexandru Szep (Mitsubishi Lancer Evo VI) și Mircea Popescu (Subaru Impreza). La Clasa 3b, Bogdan Cuzma (Skoda Fabia Rally 2) a fost pe locul I, Antonia Ioana Tănăsie (VW Golf IV) a fost pe locul II, iar Ciprian Ciobotaru (Mitsubishi Lancer Evo VII) a prins podiumul. La Clasa 4a, podiumul a arătat astfel: Ovidiu Ponea (Seat Leon), Florin Roșca (Volkswagen Polo) și Dragoș Iulian Bizoi (Renault Megane 2 RS). La Clasa 4b, singurul câștigător a fost Alin Oprițescu (Seat Leon, cu timpul 3:43,308). La Clasa 5b podiumul a fost ocupat de reșițenii Andrei Precup (Seat Toledo), Mircea Darius Vilsan (BMW 325i) și Răzvan Dan Gosta (VW Golf IV). La Clasa CN/E2-SC-3000, câștigători au fost Octavian Ciovică și Emil Ghinea. La Clasa 6a Cristian Sugar a fost cel mai bun, Costin Popescu a fost pe locul secund, iar Bogdan Toma s-a clasat pe trei. Clasa 6b: Claudiu Motoc (Peugeot 208 R2), Silviu Parnuta (Peugeot 206, RC) și Eusebiu Firfirică (Dacia Logan). Clasa 7a: Adrian Coteanu (Citroen Saxo), Alexandru Matei (Peugeot 206 RC) și Cezar Barbu (Renault Clio 2 RS).

La Clasa 7b primul a fost Cosmin Petre (Dacia Logan, cu timpul 3:46,059), urmat fiind de Alexandru Krepelka (Honda Civic EK4) și de Victor Ioan (Suzuki Swift Sport, cu timpul 3:57,738).