REȘIȚA – CSM Reșița a trecut fără probleme de FC Metaloglobus București în prima etapă de play-off! Rosso-nerii au câștigat…
CARAȘ-SEVERIN – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a anunțat, prin intermediul filialei Caraș-Severin, constituirea a două organizații de bază în județ. Evenimentul a avut loc la Oravița, în prezența coordonatorului de zonă, Nicu Cotârlă. La întâlnire au participat și președintele AUR, George Simion, alături de deputatul Samuel Miclău, care au transmis un mesaj mobilizator pentru susținători!
CARAȘ-SEVERIN – Cușca ar fi dispărut fără urmă, se pare, asemeni faimosului candelabru original al Teatrului din Oravița, schimbat de două ori!
ADVERTORIAL. A fost odată ca niciodată, într-o iarnă albă de decembrie, o firmă deosebită, numită Lety Transport, cunoscută în toată țara pentru serviciile sale impecabile de transport. Într-un colț liniștit al României, acolo unde dorul de familie și dorința de a vedea lumea se împletesc, Lety Transport a devenit un adevărat partener de drum lung pentru toți cei care își doreau să ajungă, în siguranță și confort, în ținuturile fermecătoare ale Austriei.
REȘIȚA – Primăria și Teatrul de Vest vă invită la un eveniment teatral de excepție: premiera spectacolului „Cioburi de oglindă“,…
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Șase mașini de teren au pătruns în ecosistemul alpin protejat, fiind surprinse de jandarmi în zona DAF Șucu!
CARAȘ-SEVERIN – Vineri, acțiunea s-a concentrat pe reședința județului, iar sâmbătă pe orașul din Clisură! Activitățile de amploare, cu efective mărite, au urmărit prevenirea faptelor antisociale, menținerea climatului de ordine publică și creșterea siguranței rutiere!
CARAȘ-SEVERIN – Fostul, de acum, secretar de stat în Ministerul Economiei a fost pus sub control judiciar de magistrații timișoreni, după ce inițial fusese reținut pentru 24 de ore!
REȘIȚA – La 7 ani de la execuția primelor schițe și a unui parcurs deloc lipsit de provocări, la începutul săptămânii a fost inaugurat Centrul expozițional și de evenimente „Școala Pittner“, situat pe str. Furnalelor nr. 13!
CARAȘ-SEVERIN – Prima competiție organizată de clubul Mundo în 2025 a fost Kinder Cup Măureni, turneu de fotbal care s-a adresat copiilor născuți în anul 2018 și mai mici! Au participat echipe de copii de la cluburile AS Recaș, Frontiera Drobeta Turnu Severin, CSM Deva, Viitorul Jimbolia, UTA Arad, CSȘ Bega Timișoara, CSC Dumbrăvița, CS Giroc și Mundo!
REȘIȚA – Campionatul Național de karate WUKF pentru copii s-a desfășurat în weekend la Cheile Grădiștei, cu o participare de 580 de sportivi, de la 56 de cluburi!
REȘIȚA – 40 de copii vor putea frecventa, din toamnă, cea mai modernă unitate de învățământ antepreșcolar din Reșița!
CARANSEBEȘ – Una dintre cele cinci statui în mărime naturală ale împărătesei Sissi existente în lume este restaurată în prezent la muzeul din Caransebeș. Procedeul se află în etapa finală, statuia fiind mutată în holul muzeului!
CARAȘ-SEVERIN – Timp de opt zile, în județ au fost derulate 96 de acțiuni pe drumurile publice și 147 de verificări și controale. În cadrul acestora au fost controlate 132 de autovehicule de transport material lemnos, s-au făcut patru verificări în SUMAL și au fost controlate nouă depozite de material lemnos și două instalații de prelucrare a lemnului!
CARAȘ-SEVERIN – Dezvoltarea primește o felie cu 10 procente mai mare din vistieria județului, care la rândul său este cu 26% mai mare decât anul trecut. Drumurile rămân prioritare, iar spre ele vor fi direcționate, în majoritate, economiile din restructurări!
CARANSEBEȘ – Cu primarul Felix Borcean, dar și cu foști sau actuali edili precum Mirco Lechici sau Cătălin Golu, în tribună, liderul Ligii a V-a n-a avut un meci tocmai ușor la Răcășdia, acolo unde gazdele au fost cele care au deschis scorul, caransebeșenii primind astfel al treilea gol în această ediție de campionat!
CARAȘ-SEVERIN – Acesta este un calificativ desprins din Raportul pe 2024 al Gărzii de Mediu, relativ la starea de salubrizare a județului!
REȘIȚA – În perioada 16-25 martie, echipa națională U18 a României, antrenată de Adi Dulcea, participă la un turneu internațional amical în Opatija, Croația! Printre jucătorii convocați s-au numărat și Ianis Doană și Florin Gașpăr, fotbaliști de perspectivă legitimați la CSM Reșița!
