CARAŞ-SEVERIN – În luna august, 1.869 de locuitori ai judeţului au fost beneficiari de ajutor social – venit minim garantat!
CARAȘ-SEVERIN – Iar întregul proiect s-ar putea finaliza în 2026, dacă județul va sprijini Reșița cu cele 11 milioane de euro!
REȘIȚA – Fotbalista Anastasia Cernitu, legitimată la ACS Sporting Banat, a fost convocată la echipa națională a Republicii Moldova! Chiar dacă echipa reșițeană este momentan în Liga 3, prestațiile foarte bune ale Anastasiei din ultima perioadă i-au făcut pe cei de la Federație să o selecționeze!
REȘIȚA – ACS Sporting Banat își deschide porțile pentru practicantele sportului rege, la toate categoriile de vârstă de junioare, de la Under 7 la Under 17!
REȘIȚA – După două zile de concurs, s-a încheiat etapa finală a Campionatului de Judo al Ministerului Afacerilor Interne, organizat…
CARAŞ-SEVERIN – E vorba despre resurse minerale din județ, cruciale pentru tranziţia verde şi digitală!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Deputatul PSD Silviu Hurduzeu a detaliat modul în care comercianții trebuie să informeze consumatorii despre practicile înșelătoare de reducere a gramajului produselor, fără reducerea prețului!
REȘIȚA – Junioarele II de la Liceul Teoretic „Traian Vuia” Reșița au câștigat primul meci din actualul campionat, după ce au trecut sâmbătă, 12 octombrie, cu scorul de 27-25 (11-10) de ACS Alpha Oradea! În urma acestui prim succes, reșițencele au urcat pe locul 6, cu două puncte după primele patru etape. Din Seria G mai fac parte formațiile CSȘ Petroșani, AHCS Cîtu Timișoara, CSC Millenium Giarmata, LPS Banatul Timișoara și HC Beldiman Arad!
REȘIȚA – Un accident grav s-a produs astăzi în zona Luncă, pe Bulevardul Revoluția din Decembrie din Reșița. Potrivit primelor informații, un autobuz a intrat în coliziune cu un autoturism al cărui șofer nu s-a asigurat corespunzător și a pătruns pe sensul de mers al autobuzului!
CARAŞ-SEVERIN – Recent, Mihaela Drăgilă, primarul comunei Lăpuşnicu Mare, a semnat la Ministerul Dezvoltării contractele pentru două proiecte în valoare totală de peste 10 milioane de lei!
REŞIŢA – … au fost marcaţi printr-o expoziţie colectivă, vernisată sâmbătă la Muzeul Banatului Montan (MBM). Pe simeze sunt prezenţi peste 20 de artişti din ramuri diferite ale artei!
CARAŞ-SEVERIN – Proiectul de reintroducere a zimbrilor în sălbăticie, implementat de două ONG-uri în pădurile din Munţii Ţarcu în urmă 10 ani, îşi arată pe deplin roadele. Opt zimbri au fost identificaţi recent în pădurile din Parcul Naţional Domogled-Valea Cernei!
CARAȘ-SEVERIN – Am reținut asta din discuția cu Vasile Constantin, directorul Parcului Național Cheile Nerei-Beușnița (PNCNB)!
REȘIȚA – Handbaliștii de la CSM Reșița au câștigat sâmbătă, 16 septembrie, scor 44-30 (24-16) împotriva echipei CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu, în etapa I a Diviziei A! Jucătorii pregătiți de Marius Bahan au reușit să marcheze peste 40 de goluri, iar datorită golaverajului superior ocupă primul loc în Seria A. Victorii au mai obținut Odorheiul Secuiesc, CSM Făgăraș și CS Universitatea Craiova!
REȘIȚA – CSM Reșița a pierdut partida cu Corvinul Hunedoara, scor 0-2, meci disputat sâmbătă, 16 septembrie, în etapa a VI-a Ligii 2!
REȘIȚA – Este isprava unui reșițean de 37 de ani care nu a lăsat volanul și pedalele cu una, cu două, ci abia după ce a fost reținut de oamenii legii pentru concurs de infracțiuni. Polițiștii de la Biroul Rutier de la Municipiu l-au reținut pentru 24 de ore, după ce l-au surprins, de două ori în aceeași noapte, conducând un autoturism neînmatriculat în circulație, fiind sub influența alcoolului și fără a deține permis de conducere, după cum informează anchetatorii!
CARAŞ-SEVERIN – TRANZGAZ evaluează, în prezent, singura ofertă vizând construcţia conductei cu o capacitate de transport de 394 milioane metru cubi pe an!
CARAŞ-SEVERIN – Este vorba despre alocarea a 3,2 milioane de lei, destinaţi funcţionării curente şi continuării investiţiilor!
SASCA MONTANĂ – La Sasca Montană se anunță ploaie… cu fonduri de la București. Scriem asta cu referire la faptul că primarul Ion Poplicean a semnat la Ministerul Dezvoltării contractul de finanțare a proiectului care prevede modernizarea a două străzi din satul Potoc!
