CARANSEBEȘ – Ne referim la angajații firmei care renovează energetic un bloc în cartierul caransebeșean Balta Sărată, care s-au gândit…
CĂRBUNARI – Gheorghe Prăsnescu, primarul comunei, a finalizat în decembrie 2024 un proiect de reabilitare a sediului administrației locale, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR)! Respectivul proiect a costat 1,1 milioane de lei fără TVA!
CARAȘ-SEVERIN – Duble sau chiar triple sunt noile tarife care au răsărit, primăvara, odată cu noul operator care a preluat gestionarea deșeurilor în stațiunea de pe Valea Cernei!
CARAȘ-SEVERIN – Cărășenii operatorului de apă și canal au parte în această perioadă și de surprize: o tombolă pentru cei care-și creează un cont online până la sfârșitul anului!
REȘIȚA – CSM Reșița va juca sâmbătă, 25 noiembrie, de la ora 11, acasă, cu CSM Alexandria, în etapa a…
POJEJENA – În această dimineață, procurorii desfășoară, din nou, percheziții atât la locuința lui Omer Radovancovici, cât și la cabana de vânătoare pe care o are acesta la Berzasca. Perchezițiile au loc după ce Protecția Copilului Caraș-Severin i-a sesizat pe cei de la DIICOT Caraș-Severin cu privire la un nou caz de trafic de minori!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
BERZASCA – „Este pentru prima dată când cineva se gândește la acest tip de investiție în Caraș-Severin!“ Asta declară Petru Furdui, primarul comunei Berzasca despre Portul Drencova, situat pe Clisura Dunării, care va fi modernizat și transformat într-un port turistic și de agrement!
REȘIȚA – În debutul ședinței ordinare a Consiliului Județean, din 27 februarie, au depus jurământul cei doi consilieri județeni supleanți pe listele Partidului Social-Democrat, care au fost următorii pe listă – Alexandru Boran și Ionel Dragomir –, înlocuindu-i pe Marius Isac, care și-a dat demisia, și pe Gheorghe Stoichescu, care a decedat. Președintele CJ Silviu Hurduzeu i-a felicitat pe cei doi, constatând că forul județean funcționează acum cu numărul total de aleși, 30 de consilieri, plus președintele CJ.
REȘIȚA – CSM Reșița va juca sâmbătă, 1 martie, de la ora 11, în deplasare, cu AFC Câmpulung Muscel, în etapa a XIX-a a Ligii 2!
CARANSEBEȘ – Polițiștii din Caransebeș au avut de furcă azi noapte cu trei tineri din Dolj, cel de la volan oferindu-le o identitate falsă și fugind cu mașina în timpul controlului!
CARAȘ-SEVERIN – În condițiile în care răsar noi vlăstare în răsadnița electorală de la județ, Romeo Dunca nu se declară dispus să facă rabat de la nevoile cetățenilor, pentru a-și cumpăra liniștea politică în forul județean, nici după următoarele alegeri!
CARAŞ-SEVERIN – Pentru acest sfârşit de săptămână, iubitorii de experiențe de neuitat sunt invitaţi pe frumoasa Vale a Almăjului. Asta pentru că, sâmbătă, 27 aprilie, de la orele 11.00, gazdele Maria și Remus Craia (casa cu nr. 541) din Rudăria organizează un nou brunch, sau, mai bine zis, o gustare ca la mama acasă, cu multe bunătăţi tradiţionale din această zonă a Banatului de Munte!
REȘIȚA – CSM Reșița, secția de arte marțiale mixte de contact, a participat sâmbătă, 20 aprilie, la Cupa Moșnița 2024, cu 6 sportivi și a obținut numeroase medalii!
REȘIȚA – Studentele de la CSU Reșița au câștigat cu scorul de 24-23 (14-11) partida cu CSU Oradea, în ultima etapă a Diviziei A, Seria C! Sportivele pregătite de prof. Cristian Busuioc au încheiat sezonul pe locul 5, cu 7 puncte obținute în 10 partide!
CARAȘ-SEVERIN – Potrivit liderilor formațiunii, ar exista premisele obținerii acestui scor în viitoarele alegeri locale!
LĂPUŞNICEL – După ce bărbații au descărcat ceva lemne în curtea femeii de 66 de ani, aceasta le-a dat banii pentru o mașină de scânduri. Văzându-se cu banii, cei doi au luat-o la sănătoasa!
CARAȘ -SEVERIN – Politica românească nu duce lipsă de partide şi alianţe politice. Anul electoral 2024 aduce pe scena politică nu mai puțin de 27 de noi formațiuni politice, toate înființate în 2023!
VEST – Facultatea de Muzică și Teatru a UVT organizează turneul național ICONS, care aduce pe scenele din nouă orașe o versiune contemporană unică a muzicii pop-rock!
CARANSEBEȘ – Pe o vreme numai bună, ElectRoMania a ajuns duminică la Caransebeș, în centrul municipiului, cu mai multe tipuri de mașini electrice. Iubitorii acestor mașini „verzi” au încercat astfel să marcheze sărbătoarea progresului mobilității electrice în România – 5 ani de la primul eveniment din seria ElectRoMania – iar caransebeșenii s-au arătat interesați de acest tip de transport și au cerut amănunte despre diversele tipuri de mașini electrice parcate în zona centrală!
