CARAȘ-SEVERIN – Structurile MAI vor fi mai prezente zilele acestea în comunitate, pentru asigurarea ordinii și siguranței publice!
CARAȘ-SEVERIN – Azi, toți vor ceva pentru ei, mai nimic pentru țară. Și nu greșesc deloc când spun că trăim într-o România a oamenilor mici, cu mize mici. Iar când apare câte unul care gândește pe termen lung, care vede lucrurile altfel, trebuie liniștit imediat. Care dintre cei care ne conduc mai are un țel real, o moralitate neștirbită? NICIUNUL!
REȘIȚA – CSM Reșița a încheiat sezonul cu o înfrângere, iar la finalul partidei din deplasare cu Tunari (scor 1-3), antrenorul Leontin Doană a analizat atât meciul, cât și contextul mai larg al ultimelor săptămâni din sezon!
REȘIȚA – Mijlocașul reșițean Ianis Doană (legitimat la Steaua București) și fundașul rosso-ner Florin Gașpăr (împrumutat de la Craiova) au primit o nouă confirmare a evoluțiilor foarte bune, fiind convocați de selecționerul Adrian Dulcea la echipa națională U19 a României!
CARANSEBEȘ – Fără mai mulți titulari, menajați de antrenorul Gheorghe Manu, CSM Caransebeș n-a avut milă de trupa lui George…
CARAȘ-SEVERIN – Față de pensia medie națională de 2.820 lei, cea din județ a fost în luna februarie de doar 2.706 lei!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – În prima fază, aleșii locali au aprobat delegarea gestiunii activităților de dezinsecție, deratizare și dezinfecție și documentația de atribuire către o firmă privată. Asta deoarece Transal Urbis, operatorul de salubritate, nu mai deține licență pentru astfel de activități și se află și în insolvență!
ARMENIȘ – O experiență ecvestră rară prinde contur în Munții Țarcu, la Campusul WeWilder de la Armeniș, unde turiștii sunt invitați să descopere sălbăticia autentică, de această dată, din șaua calului!
REȘIȚA – Reșița găzduiește, în perioada 9-10 mai 2026, turneul semifinal al Campionatului Național de handbal feminin – junioare IV, competiție organizată de CSM Reșița, în parteneriat cu Federația Română de Handbal, Primăria Municipiului Reșița, Consiliul Județean Caraș-Severin și Asociația Județeană de Handbal Caraș-Severin!
BOCȘA – Femeia care locuia în apartamentul afectat a fost transportată la spital!
CARAȘ-SEVERIN – Președintele CJ, Silviu Hurduzeu, a deplâns situația Direcției de Drumuri Județene, care a fost și este în continuare decimată, fapt vizibil și în calitatea lucrărilor din teren, și care e la un pas de desființare din cauza lipsei de personal!
CARAȘ-SEVERIN – Poliția județului spune că respectivii conducători auto au fost scoși de pe șosea întrucât prezentau pericol pentru ceilalți participanți, fiindu-le suspendat dreptul de a conduce, iar cele 28 de autovehicule nu prezentau siguranță în trafic!
REȘIȚA – Municipiul Reșița va deveni, în perioada 23–25 aprilie, un important punct de întâlnire pentru specialiști și decidenți din Europa Centrală și de Est, odată cu organizarea conferinței internaționale „Regenerarea Siturilor Industriale, Reimaginarea Viitorului“ („Regenerating Places, Reimagining Futures“)!
CARAŞ-SEVERIN – Cele două obiective de patrimoniu din Banat, vizate de echipa de la Ambulanța pentru Monumente Banat, sunt pregătite pentru „operație“. Biserica din Văliug și Băile comunale Uszoda din Timișoara au fost scanate cu laser!
CARAȘ-SEVERIN – Este isprava unui conducător auto prins în depășire pe „Drumul Morții“, peste linia continuă, cu o viteză de 125 km/h, pe un tronson unde ar fi trebuit să aibă maximum 70! Risca să rămână pieton, iar acum riscă să rămână la răcoare…
MUNTELE MIC – Sezonul de schi 2025–2026 de pe Muntele Mic se apropie de final, iar bilanțul arată un mix de satisfacții și provocări. Deși pârtiile au fost frecventate de sute de turiști, condițiile economice și debutul întârziat al iernii au influențat rezultatele financiare!
CARAȘ-SEVERIN – Cheltuieli de 3 milioane se reduc dintr-o singură ajustare de personal, la care se adaugă câteva milioane făcute din alte restructurări. Și vorbim doar de un prim pachet de măsuri!
REȘIȚA – Weekendul recent a adus rezultate mixte pentru ACS Sporting Banat, într-o serie de meciuri și competiții desfășurate atât la nivel juvenil, cât și la senioare. De la podiumul obținut de junioarele U13 la Cupa Banatului, până la înfrângerile suferite în deplasare de echipele U15 și de senioare, clubul reșițean a trăit momente diverse, marcate de ambiție, implicare și dorință de progres!
REȘIȚA – Municipiul Arad a găzduit pe 3 aprilie etapa zonală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la baschet – liceu, băieți, competiție organizată de Inspectoratul Școlar Județean Arad. Evenimentul a debutat într-un cadru festiv, marcat de intonarea imnului României, moment ce a dat tonul unei zile pline de energie, competiție și fair-play!
