Vizita ministrului se datorează şi faptului că judeţul nostru este al doilea ca şi suprafaţă de situri incluse în Natura 2000, reţea văzută ca o soluţie prin care Europa se străduieşte să îşi păstreze natura în toată diversitatea ei actuală şi să promoveze activităţi economice care nu dăunează biodiversităţii.
La întâlnirea cu ministrul Sulfina Barbu au participat autorităţi judeţene şi primari care au aflat o serie de lucruri despre importanţa pe care o are Natura 2000 în dezvoltarea comunităţilor locale. De asemenea, primarii au profitat de ocazie şi au aflat răspunsuri la câteva din problemele cu care se confruntă. De exemplu, primarul de Moldova Nouă i-a prezentat ministrului toate problemele oraşului. Şi a primit şi răspunsul privind rezolvarea acestora: să facă proiecte.
Şi altor primari li s-a spus că rezolvarea problemelor se face prin proiecte. Şi natura se păstrează tot prin proiecte. Însă misiunea ministrului a fost aceea de a informa despre reţeaua europeană Natura 2000, care de fapt este, aşa cum spunea dna Sulfina Barbu, „şi un angajament european care trebuie îndeplinit în parteneriat cu autorităţile locale şi judeţene“.
Primarii trebuia să înţeleagă încă un lucru un important că reţeaua aceasta nu are arii restricţionate care nu le va permite să întreprindă nimic. Dimpotrivă, susţine ministrul Mediului, „Natura 2000 nu exclude oamenii şi ocupaţiile prin care ei îşi câştigă existenţa, atâta vreme cât activităţile lor nu afectează negativ valorile naturale importante. De fapt, această reţea este şi pentru oameni care au tot interesul să-i asigure continuitatea întrucât trăiesc de pe urma naturii“.
Pentru Caraş-Severin sunt propuse 12 situri care să facă parte din reţeaua Natura 2000, adică 12 locuri cu floră şi faună care trebuie protejate. Comisia Europeană va decide dacă aceste situri sunt acceptate.
Nina Curiţa
