REȘIȚA – Micii înotători de la Clubul Sportiv Școlar Reșița au participat în perioada 19-20 martie la Campionatul Regional pentru copii cu vârste cuprinse între 10-11 ani!

„Concursul a avut loc la Baia Mare, iar la această competiție au fost prezenți aproximativ 130 de sportivi. CSȘ Reșița a fost reprezentat de șase sportivi: Pop Alma, Loga Antonia, Lozici Anamaria, Balint Marco, Nemeș Kevin și Staicu David. Dintre aceștia s-a evidentiat Pop Alma, care a ocupat locul 3 în proba de 50 metri liber, la feminin, categoria 11 ani, locul 4 în proba de 50 metri fluture, locul 4 în proba de 200 metri mixt și locul 5 în proba de 200 metri liber. De asemenea, Loga Antonia s-a clasat pe locul 7 în proba de 50 metri fluture, la feminin, categoria 11 ani și pe locul 6 în proba de 50 m liber. O altă sportivă, Lozici Anamaria, a fost pe locul 5 în proba de 50 metri fluture, la feminin, categoria 10 ani. Cele trei fete au reușit să îndeplinească si baremul de participare pentru Campionatele Naționale din vară, de la București. Toti cei șase sportivi și-au îmbunătățit timpii de concurs la majoritatea probelor la care au concurat astfel că privim cu încredere către viitor și spre competițiile care urmează. Sperăm ca, în următorii ani, copiii de astăzi să devină sportivi de elită ai înotului național, asa cum orașul nostru a tot oferit de-a lungul timpului. Următoarea competiție oficială pentru cei mici va fi Campionatul Național din luna iunie, de la București, unde doar cele trei fete vor participa, pentru că au îndeplinit baremul de calificare”, a declarat Sergiu Ghimboasă, antrenor de înot al Clubului Sportiv Școlar Reșița.