Reţinem asta din discuţia cu dna dr. Iulia Bogathy, medic specialist în problemele diabeticilor. Dna Bogathy a subliniat rolul important pe care mişcarea şi consumul de legume şi fructe îl au în prevenirea acestei boli.
La polul opus se situează alimentaţia necorespunzătoare şi dezordonată, ceea ce conduce la obezitate. Aceasta, alături de stres şi predispoziţie genetică, pot aduce boala mai aproape.
Suntem „în grafic“
Dr. Bogathy a făcut aceste precizări la solicitarea Jurnal CS, în urma rezultatelor programului naţional de evaluare a stării de sănătate a populaţiei. „În judeţ, sunt aproximativ 5.000 de bolnavi înregistraţi. De la începutul anului, mulţi bolnavi noi au fost descoperiţi prin acest program“, ne-a declarat dna Bogathy.
Concret, o treime dintre cei care s-au prezentat la medic în primele şase luni de program prezintă risc de a se îmbolnăvi de diabet. Situaţia, manifestată la nivel naţional, se reflectă şi în judeţ.
„Din cele 90.113 de persoane evaluate în primele şase luni, 27.506 prezintă acest risc. Procentual, este vorba despre 30,5% din total“, ne-a declarat dr. Radu Albotă, director executiv adjunct al Autorităţii de Sănătate Publică (ASP) a judeţului şi coordonator al programului în Caraş-Severin.
Alte riscuri
Conform dr. Albotă, alţi 16.421 de cetăţeni din Caraş-Severin, adică 18% dintre cei care s-au prezentat la medic în primele şase luni de program, prezintă riscuri pentru alte boli.
Adjunctul ASP sfătuieşte cetăţenii să se prezinte la medic, întrucât în acest fel vor descoperi boli despre care nu ştiau, precum şi unele riscuri de îmbolnăvire.
Riscuri:
Boli cardiovasculare – 9.944 (11%);
Cancer de col uterin – 3.297 (3,6%);
Cancer uterin – 1.951 (2,1%);
Accidente vasculare cerebrale – 1.229 (1,3%).
Ionel Ivaşcu
