Caraş-Severin, Romania

Începând din acest an universitar, al zecelea de la înfiinţare, Secţia de Teologie din Caransebeş oferă studenţilor şi posibilitatea de a-şi aprofunda studiile teologice.

Aceasta ca urmare a faptului că din acest an secţia din Caransebeş are şi ciclu de masterat. În momentul de faţă, din cei 137 de studenţi teologi înscrişi la secţia din Caransebeş, 40 urmează studiile de masterat. „Prin bunăvoinţa conducerii Universităţii „Eftimie Murgu“, în viitorul foarte apropiat dorim ca aici, la Caransebeş, să avem şi cursuri de doctorat în teologie“, a afirmat P.S.S. Lucian Mic, episcopul Caransebeşului.

Secţia de Teologie de la Caransebeş funcţionează în cadrul Facultăţii de Ştiinţe Economice şi Administrative a Universităţii „Eftimie Murgu“ din Reşiţa din anul 1998, când, la iniţiativa I.P.S. Laurenţiu Streza, Mitropolitul Ardealului, episcop al Caransebeşului la acea vreme, s-a luat decizia reluării tradiţiei învăţământului teologic în oraşul de reşedinţă al Episcopiei Caransebeşului.

Iulius Pîrvu

[email protected]