REȘIȚA – Sportivii legitimați la CSM Reșița, secția arte marțiale mixte de contact, au participat în perioada 1-4 noiembrie la Campionatul Mondial WKA din Anglia, de unde s-au întors cu mai multe medalii!

Sportiva Costea Maria, în vârstă de 14 ani și -43.1 kg a participat la patru probe la categoria 46 kg. Probele au fost în sistem piramidal K1-Box-Low Kick Kickboxing –kick light, iar sportiva noastră a reușit să fie finalistă în toate cele patru finale de la probele unde a concurat, accidentându-se în prima finală din primul meci. Apoi, celelalte finale au fost mult mai grele, ea fiind accidentată. A avut adversare puternice din Anglia și Scoția, dar s-a întors acasă cu titlul de vicecampioană mondială. Chisăliță Raul, în vârstă de 10 ani și 38.1 kg, cel mai tânăr sportiv al nostru, a participat la categoria 40 kg la cele patru probe de concurs în sistem piramidal. La proba de k1 a întâlnit un sportiv din Rusia de care nu a putut să treacă, rămânând cu medalia de bronz. La a doua probă, cea de Low Kick Kickboxing, a câștigat piramida și a obținut medalia de aur. La a treia proba kick light a câștigat piramida și a devenit campion mondial la această probă. Mă bucur că s-a întors acasă cu 2 medalii medalii de aur și una de bronz. La proba de box nu a reușit sa urce pe podium. Costea Ionuț, în vârstă de 14 ani și 60.1- 64 kg, a concurat la patru probe de concurs în sistem piramidal. În două probe de concurs s-a întâlnit în finală cu același adversar cu care s-a bătut pe k1 și box, învingându-l de două ori și a obținut astfel două medalii de aur. În proba Low Kick Kickboxing s-a întâlnit cu un englez, iar după un meci strâns decizia i-a fost acordată englezului, Costea obținând medalia de argint. La cealaltă probă, cea kick light, a pierdut în finală și a obținut medalia de argint. Așa că s-a întors acasă cu două medalii de aur și două de argint”, a spus la finalul competiției antrenorul Gheorghe Cîrlea.