Aşa cum vă informam în numărul anterior al ziarului nostru, ieri, reprezentanţii concernului italian, Pizzarotti, însoţiţi de deputaţii Nicolae Bara şi Constantin Igaş, au descins în oraşul nostru, pentru a se întâlni cu oficialităţile Aradului şi a pune bazele unui parteneriat public-privat, pentru construirea unui stadion municipal.
La Palatul Administrativ, oamenii de afaceri italieni s-au întâlnit cu primarul Gheorghe Falcă, preşedintele Consiliului Judeţean, Iosif Matula şi prefectul Gavril Popescu, toţi declarându-se încântaţi de ideea ridicării unui astfel de stadion în Arad. Cel mai probabil, arena – ce se doreşte a avea o capacitate de 15-20.000 locuri – va fi ridicată în cartierul Subcetate, pe pământul Primăriei, recent scos din „parcela Casarom”. „Italienii vor primi terenul respectiv în concesiune, urmând să construiască o arenă după ultimele standarde internaţionale din domeniu. Arenă, amănunt extrem de important, ce va fi a municipalităţii” – ne-a explicat cum stau lucrurile deputatul arădean, C-tin Igaş.
Parmegiani de origine, reprezentanţii concernului Pizzarotti, s-au declarat încântaţi de istoricul, prezentul şi, mai ales, perspectiva de dezvoltare a Aradului, exprimându-şi dorinţa de a reveni aici cât mai grabnic, cu un proiect concret al stadionului. „Pentru Arad, pentru iubitorii fotbalului, construirea unui stadion nou, la parametrii UEFA, ar însemna enorm. Mă bucur că dl. Bara a reuşit să-i capaciteze pe italieni să investească în oraşul nostru. Să nu uităm nici de deschiderea autorităţilor locale, fără de care reuşita acestui proiect nu ar fi posibilă” – ne-a mai spus Constantin Igaş.
D.S.
