REȘIȚA – Un apel la 112, dat marți, 3 martie, reclama polițiștilor din municipiul Reșița faptul că o femeie a fost agresată fizic și i-ar fi fost furată poșeta!
„La fața locului au intervenit echipaje de poliție de urgență, care au identificat persoana vătămată, o femeie în vârstă de 56 de ani. Din primele verificări efectuate, polițiștii au stabilit că, în timp ce femeia se deplasa către domiciliul său, ar fi fost agresată fizic de două persoane de sex masculin, care i-ar fi sustras poșeta. Ulterior, agresorii au fugit într-o direcție necunoscută. Femeia a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate.“, transmite Poliția județului.
N-a durat mult și oamenii legii au dat de urmele făptașilor. În aceeași zi, de 3 martie, au fost identificați doi adolescenți, de 15 și 16 ani. Cei doi au fost inițial reținuți de polițiști, pentru 24 de ore, pentru tâlhărie calificată, în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al inspectoratului. Ulterior, în 4 martie, ei au fost prezentați judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Reșița, care a dispus arestarea preventivă a acestora pentru 30 de zile.
JCS-A.M.
