FÎRLIUG – Un tânăr de 19 ani din Fîrliug a fost reținut, prin ordonanță, fiind bănuit pentru comiterea a trei fapte penale la regimul rutier, fapt pentru care a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Caraș-Severin. Potrivit oamenilor legii, polițiștii reșițeni au dispus măsura reținerii pentru că tânărul ar fi condus pe drumurile publice, fără permis, un autoturism neînmatriculat, cu numere false.
REȘIȚA – Crede președintele CJ Silviu Hurduzeu în contextul unei noi perioade de caniculă anunțate de ANMH și pe fondul focurilor care ard mocnit pe culmile județului.
CARANSEBEȘ – O femeie de 40 de ani din Caransebeș este cercetată penal de polițiștii din municipiu după ce a furat geanta alteia, în timp ce se afla în piața agroalimentară din oraș. Totul s-a întâmplat în 20 iulie, în jurul orei 14.00, când victima se afla în piață și i-a fost furată geanta în care avea 300 de lei. În sprijinul oamenilor legii au fost și imaginile surprinse de camerele de supraveghere, iar polițiștii Biroului de Investigații Criminale din Caransebeș au reușit identificarea autoarei. Prejudiciul a fost recuperat parțial.
MOLDOVA NOUĂ – În seara de joi, 20 iulie, în jurul orei 23.00, polițiștii din Moldova Nouă au fost sesizați despre producerea unui accident rutier pe DJ 571A, în afara localității Moldovița. Din primele cercetări, oamenii legii au putut stabili că protagonistul incidentului este un bărbat de 51 de ani din Gârnic, care conducea o autoutilitară încărcată cu material lemnos pe DJ 571A, dinspre Moldovița spre Padina Matei.
REȘIȚA – Din șapte proiecte depuse pe PNDL 2, municipalitatea reșițeană a reușit să obțină de la Ministerul Dezvoltării fonduri pentru patru.
CARAŞ-SEVERIN – Un incendiu masiv s-a declanşat în Parcul Naţional Domogled din Mehedinţi, marţi seară. Şi chiar dacă până în acest moment nu există pericolul ca flăcările să se propage şi în Caraş-Severin, autorităţile judeţene sunt pregătite pentru orice situaţie şi stau la dispoziţia pompierilor mehedinţeni.
REȘIȚA – După ce şi-au demonstrat calităţile în competiţiile de sală, jucătorii de futsal de la Muncitorul Reşiţa îşi încearcă norocul şi pe nisip, la turneul final de fotbal pe plajă, întrecere la care participă şase echipe de top din România.
CARAȘ-SEVERIN – Turneul final a avut loc la Reșița, cu 12 echipe înscrise în competiție.
