ARAD – Colegiul Naţional „Elena Ghiba Birta” din Arad a găzduit, marti, expoziţia „Diversitatea din jurul meu” – eveniment care face parte din campania „Anul European al Egalităţii de Şanse pentru Toţi”.
DEVA – Astăzi a fost desfăşurată acţiunea de prevenire a infracţionalităţii stradale, în cadrul căreia poliţiştii au distribuit 500 de pliante informative “Siguranţa ta contează!”.
DEVA – Mâine, în cea de-a treia zi a „Săptămânii Prevenirii Criminalităţii”,la sediul Poliţiei Municipiului Deva, va avea loc premierea elevilor câştigători la concursul „Toleranţă zero la violenţă”.
ARAD – Adela Ungureanu Caimacan, cu păpuşile sale fermecate, a vrăjit publicul prezent în Sala Studio a Teatrului Clasic Ioan Slavici. VIDEO
TIMIŞOARA – Rămăşiţele Sfântului Anton de Padova vor fi expuse în Biserica Millennium din Piaţa Romanilor nr.2 în timpul Sfintei Liturghii din data de 14 octombrie.
BAILE-FELIX – În perioada 12 – 14 octombrie se va desfăşura „Consfătuirea cadrelor didactice” din şcolile cu predare în limba slovacă, din judeţele Bihor, Sălaj, Arad şi Timiş, la care vor participa educatoare, învăţători, profesori de diferite specialităţi şi directorii acestor insituţii de învăţământ.
ARAD – Ministerul Mediului şi Dezvoltării Durabile a lansat, marţi, campania „Fiecare deşeu la locul său”, care se desfăşoară la nivel naţional în perioada 27 septembrie-15 noiembrie. Noua campanie face parte din seria de educare şi informare privind managementul deşeurilor în România.
Ministrul mediului a lansat spre dezbaterea instituţiilor din subordine Proiectul privind descentralizarea procesului decizional în domeniul protecţiei mediului, menit să crească eficienţa instituţiilor statului.
ARAD – În municipiul Arad aparatele radar vor fi prezente pe Calea Aurel Vlaicu, B-dul Nicolae Titulescu şi pe Calea Timişorii.
Arad - Oferta publică iniţială pe care producătorul de contoare de apă Contor Group Arad o va derula pentru listarea la Bursă se va ridica la 3,3-4 milioane de euro, potrivit unor surse din piaţă.
