REȘIȚA – Lucru valabil pentru toată lumea, nu doar pentru operatorul de salubritate, fiecare având obligații clare. Jumătatea lunii martie marchează, la Reșița, debutul unei serii de acțiuni intitulate generic „Luna curățeniei de primăvară“, prin care municipalitatea speră să reușească, împreună cu cetățenii, unitățile de învățământ și agenții economici, să curețe spațiile verzi, aleile, trotuarele și rigolele stradale, precum și să vopsească băncile. Trebuie precizat că este interzisă doar tăierea și toaletarea neautorizată a arborilor și arbuștilor de pe domeniul public și privat al municipiului.
Un lucru este important: „Efectuarea curăţeniei de primăvară este obligatorie pentru toţi cetăţenii, asociaţiile de locatari/proprietari, agenţii economici, autorităţi şi instituţii publice, precum şi pentru asociaţii, fundaţii şi alte organizaţii care îşi desfăşoară activitatea pe raza municipiului Reşiţa. Pe această cale, primarul municipiului Reşiţa, Mihai Stepanescu, îi roagă pe toţi cetăţenii să se implice şi să sprijine cu forţe proprii eforturile primăriei de a avea un oraş curat şi civilizat“, se arată într-un comunicat remis redacției.
Reșițenii care doresc să se lipsească de anumite obiecte de uz casnic, dar care, din cauza faptului că sunt prea voluminoase, nu pot fi aruncate la gunoi, pot lua legătura cu operatorul privat, la tel. 0255/2122620 sau 0255/212621, pentru ridicarea acestora. Curățarea și igienizarea albiei râului Bârzava se face de către cei de la Apele Române, împreună cu agenții economici riverani.
În sarcina celor de la Serviciul pentru Întreținerea și Repararea Patrimoniului Consiliului Local cad lucrările ce țin de mobilierul stradal, jardiniere pentru stâlpi, flori, spații verzi, arbori etc.
Există însă și obligații care cad în sarcina reșițeanului simplu, dar și în cea a asociațiilor de proprietari sau locatari. Astfel, potrivit HCL 1/2010 privind măsurile necesare pentru buna gospodărire a municipiului Reșița, acestea au obligația să întrețină și curețe spațiile verzi aferente proprietății, să curețe și să întrețină şanţurile şi podeţele în zonă, să îngrijească pomii și florile, să mențină curățenia trotuarelor și a locurilor de parcare, să vopsească băncile și restul mobilierului urban aferent imobilului și să arunge gunoaiele doar în locurile special amenajate.
Iar persoanele juridice au, în plus, obligația de a amplasa un coș de gunoi, măcar de mici dimensiuni, la fiecare intrare dinspre stradă, pentru ambalaje reduse ca dimensiune și pentru țigări, care trebuie curățat și golit de către personalul propriu.
Evident, operatorul specializat nu putea beneficia de scutiri. Astfel, Brantner Servicii Edologice trebuie să asigure repararea, înlocuirea și completarea coșurilor stradale și a containerelor pentru colectarea gunoiului menajer. Asta pe lângă asigurarea curățeniei orașului, executarea operațiunilor legate de platformele de colectare a deșeurilor menajere și ridicarea gunoiului conform unui grafic.
Antoniu Mocanu