REȘIȚA – CSM Reșița s-a impus sâmbătă, 19 august, cu scorul de 2-1, în fața formației CSC Dumbrăvița, în etapa a III-a a Ligii 2!  Șocul produs de plecarea antrenorului Călin Cheregi se pare că a avut un impact pozitiv asupra echipei, iar rosso-nerii au spart gheața în Liga 2!

La finalul partidei, Bărboianu, Drăghiceanu și ceilalți jucători din lot i-au dedicat lui Călin Cheregi această victorie. Intrați în teren cu mai multă determinare față de partidele precedente, fotbaliștii din Valea Domanului, conduși de pe margine de antrenorul interimar Ștefan Bărboianu, au demonstrat deocamdată doar la acest meci faptul că și Reșița poate să facă față în Liga 2.

Dumbrăvița a deschis scorul în minutul 25 prin atacantul Dragan Paulevici, după o gafă incredibilă a portarului Ionuț Rus, pentru ca după două minute Andrei Lascu să obțină penalty. Mijlocașul Ionuț Popescu a înscris golul egalizator, iar în primele minute ale reprizei a doua, puștiul Cristian Domil a marcat primul său gol în Liga 2. În finalul partidei, ambele formații ar mai fi putut înscrie câte un gol, dar bara transversală s-a opus de fiecare dată. S-a terminat 2-1 pentru Reșița, care a luat o gură de oxigen după startul slab de campionat.

CSM Reșița: Ionuț Rus, Cristian Domil, Nicușor Fota, Sergiu Rimovecz, Marian Drăghiceanu, Mihai Dolghi, Bogdan Szijj, Ionuț Popescu, Alexandru Negru, Andrei Lascu și Andrei Răuță. Rezerve: Cătălin Căpățână, Tudor Cociș, Alexandru Sabău, Gabriel Gomboș, Vlad Chera, Sebastian Velcotă, Ciprian Rus și Flavius Cega.

CSC Dumbrăvița: Cătălin Trifon, Alexandru Martinov, Nenad Lalic, Adrian Zaluschi, Vlad Gîsă, Cosmin Gladun, Tudor Moțiu, Ouadie Salhi, Costel Zurbagiu, Dragan Paulevici și Fabiano Cibi.

În etapa a IV-a, programată pe data de 26 august, CSM Reșița va juca, în deplasare, cu formația Csikszereda.