DOGNECEA – Campionul național Doru Ursu a organizat o nouă competiție atletică în mediul rural.
Pentru multiplul medaliat în competițiile naționale de marș, Doru Ursu, în prezent profesor de educație fizică, a devenit o obișnuință organizarea de crosuri la școlile unde își desfășoară activitatea. După ce anul trecut a organizat Crosul Primăverii la Tirol, în 2015 competiția a avut loc la Dognecea.
200 de elevi, de la clasa pregătitoare până la a opta, din Ocna de Fier, Berzovia, Ramna, Bocșa, Dognecea și chiar și din Timișoara, au luat startul în ediția 2015 a Crosului Primăverii. Întrecerea s-a desfășurat pe stadionul din Dognecea, iar copiii au alergat pe distanțe cuprinse între 150 de metri (fetele din clasa pregătitoare, I și a II-a) și 1.000 de metri (băieții din clasele VII-VIII). La capătul unei întreceri captivante, câștigătorii pe categorii de vârstă au fost Nicoleta Constantin și Petrișor Drăghici (ambii din Berzovia) la clasa pregătitoare, I și a II-a; Patricia Drăgan și Sebastian Ciocoi (ambii din Dognecea) la clasele III-IV; Florentina Moise și Ștefan Wulner (ambii din Dognecea) la clasele V-VI; Amalia Dumitru (Dognecea) și Lucian Biște (Liceul Tata Oancea Bocșa) la clasele VII-VIII. Invitați de onoare au fost antrenorul emerit de atletism Iosif Corneliu Măzăran, directorul CSU Reșița, Octavian Măzăran, și directorul CS Municipal Reșița, Rusalin Fîc.
Organizatorii întrecerii au fost Școala Gimnazială Dognecea, DJST Caraș-Severin, CSU Reșița, CSM Reșița, profesorul Doru Ursu având și sprijinul unor persoane inimoase, cum sunt Florin Daba, Alina Fibișan, Dan Popoviciu și Zoltan Ferencz.
Au fost acordate diplome pentru primii șase clasați, cei de pe podium au primit și medalii și tricouri, iar câștigătorii s-au ales și cu frumoase cupe.
