Caraş-Severin, Romania

Mulţi dintre ei, vin de la capătul judeţului în speranţa că cineva le va face dreptate şi, de multe ori, „se întorc aşa cum au venit“, fără nici un răspuns. Şi cu puţinii bani cheltuiţi pe drumuri.

Unul dintre ei este dl Dumitru Roşian, care a depus o contestaţie în 22 iunie, anul acesta, dar nici acum nu a primit răspuns, deşi termenul legal, de 30 de zile, a trecut de mult. Domnia sa a lucrat şase ani în condiţii speciale, dar la recalcularea pensiei nu i s-a luat în considerare această perioadă de timp, pe motiv că nu îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege şi doreşte un răspuns concret şi autorizat la cererea sa.

Pentru a-i veni în ajutor, am stat de vorbă cu Vasile Creţan, directorul Casei Judeţene de Pensii Caraş-Severin, care ne-a spus că este conştient de faptul că termenul de 30 de zile, este de cele mai multe ori depăşit.

Volumul de muncă este foarte mare, tocmai de aceea angajaţii rămân în urmă. Probabil că Domnia Sa are dreptate în legătură cu volumul de muncă, dar câtă vreme ei sunt funcţionari publici, plătiţi din banii cetăţenilor, întâia lor datorie e să fie la dispoziţia cetăţenilor. Nu este firesc ca dlui Roşianu să nu i se răspundă nici acum, după aproape cinci luni.

Oana Copocean