Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Contractele pentru administrarea ariilor protejate se apropie de finalul etapei. Pe teritoriul judeţului nostru, ca arii protejate complexe se întâlnesc parcuri naţionale Domogled – Valea Cernei, Cheile Nerei – Beuşniţa, Porţile de Fier, Semenic – Cheile Caraşului şi o mică parte din Parcul Naţional Retezat.

Pe la finalul lunii aprilie se termină perioada de contract pentru administrare şi asta n-ar reprezenta prea mult dacă în vara anului trecut nu ar fi apărut Ordinul ministrului Mediului 1.470 privind aprobarea metodologiei de atribuire a administrării şi custodiei ariilor naturale protejate. Ordinul are mai multe articole şi subpuncte şi aduce, ca noutate, mai multe condiţii destul de aspre pe care trebuie să le îndeplinească doritorii de administrare. Una dintre condiţii se referă la numărul de angajaţi rangeri care trebuie să fie cuprins între şase şi 20 (respectiv număr optim de personal cu atribuţii de teren în funcţie de suprafaţa şi specificul ariei).

Or, problemele de personal se întâlnesc la majoritatea ariilor protejate din ţară. La noi, structurile de administrare ţin de Romsilva şi actualii directori consideră că vor câştiga în continuare administrarea ariilor de care au grijă în prezent.

„Nu văd de ce am putea să pierdem contractele, având în vedere şi experienţa acumulată. Noi considerăm că vom administra pe mai departe, continuând proiectele de care le-am demarat”, ne-au declarat Ioan Gaşpar şi Sorin Tudorescu – directorii administraţiilor parcurilor Domogled – Valea Cernei, respectiv Semenic – Cheile Caraşului.

În actul normativ amintit se mai specifică însă că, până la atribuirea în administrare, responsabilitatea managementului acestor categorii de arii naturale protejate revine autorităţii responsabile. Mai exact, administrarea parcurilor, în cazul în care nu revine actualelor instituţii sau unor ONG-uri, va cădea în seama Agenţiei pentru Protecţia Mediului.

Flavius Rotariu