REȘIȚA – ACS Banat Girls Reșița a pierdut jocul din deplasare, scor 1-2, cu Universitatea Alexandria, partidă disputată la mijocul acestei săptămâni!

„Partida cu CS Universitatea Alexandria ne-a confirmat încă o dată faptul că în Liga Feminină de Fotbal se pot întâmpla lucruri neprevăzute, lucruri ce nu pot fi anticipate, indiferent de cât am vrea sau ne-ar place să o facem. Planul nostru de a obține cele 3 puncte a fost dat peste cap în momentul în care portarul nostru, Roxana Rotaru, a fost eliminat în minutul 13, în urma unui fault la marginea careului, acțiune din care a rezultat și primul gol al echipei gazde. Fetele au continuat să facă ce li s-a cerut de la începutul meciului, să lupte, reușind, forțând soarta, să aducă din nou egalitatea pe tabela de marcaj prin golul marcat, tot din lovitura liberă, de Andreea Dumitru în minutul 23. Echipa gazdă a închis tabela chiar înainte de pauză, printr-un gol de generic, marcat din foarfecă de jucătoarea Alexandra Nica, în urma unei lovituri de la colț. În pofida arbitrajului precar prestat de brigada condusă de Ana Maria Terteleac din Berceni, am reușit să punem probleme mari echipei gazdă, până la finalul partidei. Fluierul ce a pus capât partidei ne-a găsit cu întreg efectivul echipei în careul advers. Tot discutabilă rămâne și a doua eliminare, cea a junioarei noastre, Daiana Crăciun, în minutul 87 al partidei, sancționată cu două cartonașe galbene pentru doar două faulturi de joc, la fel ca toate celelălalte cartonașe galbene acordate până atunci. Rămânem de părere că cel puțin aceeași măsură ar fi trebuit luată și asupra jucătoarei de lot național, Cristina Tudorache, la faultul violent comis asupra jucătoarei noastre, Nicoleta Lazăr, care a fost ulterior transportată de urgență cu salvarea la spitalul din Alexandria. Cu toate ca bugetul clubului nostru este la limita supraviețuirii, iar moralul fetelor nu este unul tocmai bun, atât timp cât matematica e de partea noastră, continuăm să credem în șansele noastre. Luptăm până la ultima picătură de energie!”, spun cei de la ACS Banat Girls în comunicatul de pe pagina de Facebook a clubului.