Caraş-Severin, Romania

Pentru că au considerat a fi ilegală decizia Guvernului de a reţine CAS de 5,5% din pensiile de depăşesc 740 de lei, 600 de membri ai Ligii Pensionarilor din Caraş-Severin au decis să se ia de piept cu Emil Boc… în sala de judecată. „La primirea talonului de pensie aferent lunii ianuarie, am constatat că acest cuantum al cotei de 5,5% este aplicat pentru întreaga pensie, şi nu doar pentru sumele care depăşesc 740 de lei, aşa cum se spunea. Acest lucru încalcă prevederile OUG nr.117/2010, aşa că am decis să mergem în instanţă“, a spus pentru Jurnal CS Dumitru Ursu, liderul Ligii Pensionarilor.

Aşa cum JCS v-a informat la timpul potrivit, sute de bătrâni şi-au pus semnătura şi datele personale pe un tabel şi l-au mandatat pe Ursu să îi reprezinte în faţa instanţei. Au consultat şi un avocat şi s-au sfătuit cu alte organizaţii din ţară care au procese similare.

Numai că pensionarilor noştri le-a fost respinsă cererea comună, ceea ce înseamnă că Dumitru Ursu trebuie să reia campania de strângere de semnături. De această dată, nu pe un tabel comun, ci pe cereri nominale. Acest lucru înseamnă că dosarul va conţine 1.800 de acte, pentru că fiecare petiţie trebuie depusă în triplu exemplar.

„Pentru a reuşi să facem acest lucru, fac din nou apel la toţi semnatarii să revină la noi. Îi aştept pe toţi la sediul nostru din Reşiţa, Blocul 800, camera 319, etaj 3, începând de săptămâna viitoare, în zilele de miercuri, joi şi vineri, între orele 10.00 şi 13.00“, a mai spus Dumitru Ursu.

Anca Preda