„Scopul acestui proiect este promovarea valorilor umane de într-ajutorare şi respect faţă de diversitatea uman (dizabilitate) şi etnie, ne-a precizat prof. Mădălina Rădoi, referent în cadrul Direcţiei pentru Sport şi Tineret Caraş-Severin. Dar şi dreptul la practicarea sportului de către persoanele cu dizabilităţi mintale, asigurarea şansei de a-şi descoperi şi dezvolta potenţialul şi calităţile sportive“.
La manifestare au participat elevi din Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă „Aurora“ Reşiţa, de la Şcoala cu clasele I-VIII Fîrliug, Şcoala cu clasele I-VIII nr. 7 Reşiţa, Şcoala cu clasele I-VIII nr. 1 Bocşa şi Şcoala cu clasele I-VIII nr. 8 Reşiţa. Toţi participanţii au fost recompensaţi cu diplome, tricouri şi medalii.
Organizatorii ediţiei 2011 au fost D.J. S.T. Caraş-Severin, Special Olympics România, Filiala Caraş-Severin a Academiei Olimpice Române, Universitatea „Eftimie Murgu“, Inspectoratul Şcolar Judeţean, cu sprijinul A.J. de Fotbal Caraş-Severin şi Cabinetul de Medicină Sportivă Caraş-Severin.

