„Săptămâna aceasta am deschis la Sicheviţa două cursuri, unul pentru pomicultori iar altul pentru apicultori, la care s-au înscris un număr de 42 de persoane. Şi tot în cursul acestei săptămâni s-a deschis şi cursul de pomicultori de la Caransebeş, pentru 28 de cursanţi. De asemenea, avem în derulare alte nouă cursuri, la care participă 252 de cursanţi, din care cinci pentru stupari, două cursuri pentru pomicultori, şi câte unul pentru crescătorii de animale şi culturi vegetale. De menţionat că, în acest an, am finalizat două cursuri pentru apicultori, care a fost absolvit de 56 de persoane“, ne-a declarat ing. Pavel Nefir, directorul Camerei Agricole Caraş-Severin.
În egală măsură, specialiştii instituţiei lucrează, în această perioadă, la întocmirea proiectelor pentru agricultorii care doresc să acceseze fondurile europene prin Măsura 141 – „Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzistenţă“.
Roxana Nafiru

