Caraş-Severin, Romania

Imediat, colegii săi, şi nu numai, au reacţionat – au aplaudat ca la cel mai bun spectacol… „Nu pot să vă spun nici ce m-a determinat şi nici cine va face parte din echipa mea. Am discutat cu câţiva colegi, şi, cum am spus, există această posibilitate. Nu am discutat însă nici cu Blaga, nici cu Videanu. Sunt convins de faptul că atât numele partidului cât şi sigla trebuie modificate. Propunerea mea este ca PDL să se numească Partidul Popular, iar sigla să fie o inimă“, a mai spus Frunzăverde.

După ce a spus public că se gândeşte la candidatură, Funzăverde a fost solicitat de toţi jurnaliştii din Caraş-Severin pentru informaţii în plus. Destul de rezervat, acesta a spus: „Partidul Democrat-Liberal va trebui să se numească Partidul Popular“.

Cunoscut ca fiind promotorul doctrinei populare în cadrul PDL, preşedintele CJ Caraş-Severin are planuri în acest sens. Întrebat dacă nu consideră că această declaraţie va provoca o furtună în partid, Sorin Frunzăverde a declarat, printre zâmbete şi gesturi: „De ce să provoc o furtună? Orice membru, îndeplinind anumite condiţii, poate candida pentru această funcţie“.

Despre alianţa actuală dintre partidele opoziţiei, acesta a spus: „Cred că nu este pentru noi o bucurie să asistăm la o coagulare a celorlalte forţe politice. Această alianţă este un pericol pentru Guvernul României. Chiar şi aşa, alianţa PDL – PNL din cadrul CJ Caraş-Severin este o oportunitate locală şi nu cred că în acest caz contează ce se întâmplă la nivel naţional“.

Anca Preda