Caraş-Severin, Romania

Conform meteorologilor, până în 2 februarie, instabilitatea atmosferică se va accentua treptat şi se va manifesta în zona montană la peste 1400 metri altitudine prin căderi de precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare.

În acest sens, jandarmii din cadrul Jandarmeriei Montane a Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Caraş-Severin informează amatorii sporturilor de iarnă dar şi turiştii care frecventează staţiunile din zona montană, respectiv Muntele Mic, Crivaia, Semenic, Trei Ape, Gărâna şi Brebu Nou că în momentul de faţă ninge abundent, zăpada atingând în unele zone peste 30 cm (Semenic şi Muntele Mic). Drumurile de acces spre staţiuni sunt în momentul de faţă practicabile.

Pentru prevenirea accidentelor în zonele montane, jandarmii montani cărăşeni recomandă turiştilor să nu se aventureze pe trasee, fără a fi echipaţi corespunzător, să fie precauţi în alegerea traseelor pe care doresc să le străbată şi să nu se abată de la acestea.

„În cazul producerii de accidente sau alte evenimente nedorite, persoanele în cauză sunt rugate să anunţe jandarmii montani la numărul de telefon 112 sau formaţiunile Salvamont“, spunea cpt. Lucian Istrăţescu, ofiţer relaţii publice în cadrul IJJ Caraş-Severin.

Camelia Giuca

[email protected]