Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Procesul de donație al vechilor autobuze din flota TUR către orașul înfrățit din republica Moldova a fost finalizat!

Ultimele formalități legate de transferul autobuzelor retrase din circulație odată cu introducerea tramvaielor moderne au fost îndeplinite, vineri, în cadrul întâlnirii pe care au avut-o primarul Ioan Popa și omologul său Alexandr Petkov. „Norocul Reșiței este că România face parte din Uniunea Europeană și are acces la fonduri de coeziune care ne-au permis investiții uriașe – peste 100 de milioane de euro doar în modernizarea transportului public. Moldova nu are încă acest noroc, dar le urăm succes pe drumul aderării. Mulțumesc primarului Alexandr Petkov pentru colaborarea deschisă și sinceră, pentru că sunt multe componente pe care deja colaborăm, cel mai important find învățământul.“, a declarat primarul Ioan Popa.

Donația, ratificată în cursul lunii iunie a acestui an, a constat din 10 autobuze funcționale și 12 defecte (fabricate în 2006 și 2008, scoase din uz, amortizate 100%, cu valoare de inventar 0), înregistrate în inventarul societății Transport Urban Reșița SRL, al cărei acționar unic este Consiliul Local. Împreună cu acestea au mai fost donate o serie de piese de schimb și materiale aferente mijloacelor de transport care vor fi integrate transportului public din Bălți.

Reamintim, vechea flotă formată din 18 autobuze (9 medii alb-roșii și 9 ”balene albastre”) a fost achiziționată în 2017, an în care a și intrat în exploatare, la finele lunii decembrie. Acestea au fost prezentate, la vremea respectivă, drept „o soluție temporară până la eventuala implementare a transportului în comun cu tramvaie, pe bani europeni“. În același an a avut loc, dealtfel, nu doar achiziționarea autobuzelor, ci și a vechiului depou de tramvaie. Inaugurarea celui nou a avut loc în luna martie a acestui an, după ce în decembrie 2024 a fost reluată circulația tramvaielor în Reșița.

JCS-Walter Fleck

1 Comentariu

  1. Ar fi de bun simț ca onor primarele sa ne prezinte situația financiara a autobuzelor. Recte cât au costat la achiziție, ce credite si pe ce perioada au fost luate, dacă aceste credite au fost achitate si cu ce costuri pentru reșițeni, valoarea reziduala a autobuzelor si care este câștigul, chiar doar moral al donației…dar cu siguranță nu are “cohones” pentru a prezenta aceste date!

Adaugă comentariu