Caraş-Severin, Romania

Şi care, pentru a putea redeveni normal, fiindcă această şansă există, are nevoie de un tratament în China. Studenţii din Reşiţa au vrut să-l ajute şi au pornit o campanie de strângere de fonduri.

În urmă cu trei luni, nimeni nu credea că o mână de tineri, studenţii de la Ştiinţe Sociale din cadrul Universităţii „Eftimie Murgu“ conduşi de asistentul universitar Lavinia Popp, din Reşiţa, vor reuşi să strângă suma de 22.000 de dolari.

Cu aceşti bani, Vasilică a plecat în China pentru un tratament prin metoda transplantului de celule stem. Astfel, în data de 16 ianuarie a.c., Vasilică împreună cu mama sa au decolat înspre Hong Kong. Pe avion, mama sa, a reuşit să-i facă dializa necesară pentru al menţine în viaţă.

Au fost aproape 20 de ore de zbor la capătul cărora, Vasilică a ajuns mai mult mort decât viu în China, unde a fost internat imediat. Au început investigaţiile, iar rezultatul a căzut ca un trăsnet asupra lui şi a tuturor care s-au implicat şi au pus suflet în acest război cu viaţa sau cu moartea: Vasilică avea probleme şi la inimă, iar organismul său nu putea suporta operaţia.

Medicii chinezi i-au cerut să se trateze de inimă, să rezolve problema cu rinichiul bolnav şi apoi să se întoarcă la ei pentru transplantul de celule stem. A urmat drumul spre casă, zborul de 20 de ore, şi în stare de semicomă, Vasilică a ajuns săptămâna trecută la Timişoara unde a fost internat de urgenţă la Spitalul de la Pădurea Verde. Primul tratament a fost o transfuzie masivă de sânge.

Nici aşa, pe patul de spital şi cu viaţa abia pâlpâind în pieptu-i firav, Vasilică nu cedează: el vrea să se trateze şi să plece înapoi în China pentru a putea merge pe propriile picioare. Singura soluţie este tratarea inimii şi un transplant de rinichi. Donatorul este tatăl său.

Ei sunt supuşi acum unui lung şir de analize medicale pentru a determina gradul de compatibilitate al tatălui şi al fiului pentru transplantul renal. După aceea, Vasilică Birtea va zbura spre China.

Sorin Goruianu