Organizate în parteneriat cu Organizaţia „Salvaţi Copiii“, filiala Caraş-Severin, aceste activităţi vor marca adoptarea la 20 noiembrie 1989 a Convenţiei ONU cu privire la „Drepturile Copilului“.
Participanţii la această serie de activităţi vor fi atât elevi din clasele ciclului primar cât şi cei din clasele ciclului gimnazial, coordonaţi de învăţătoarea Adriana Bonciu.
După desfăşurarea evenimentelor la ora 13.00, în amfiteatrul şcolii va avea loc şi o conferinţă de presă a Organizaţiei „Salvaţi Copiii“, filiala Caraş-Severin.
