„Scopul concursului a fost descoperirea noilor talente în domeniul artei vizuale, precum şi premierea celor mai valoroase lucrări trimise pentru concurs. Dorim să venim în sprijinul tinerilor artişti plastici şi fotografi prin faptul că îi ajutăm pe cei interesaţi să-şi valorifice lucrările după închiderea expoziţiei, fără să fie perceput nici un comision pentru administrare”, spune Ştefan Toth, preşedintele fotoclubului.
Juriu competent
Juriul a fost alcătuit din Ramona Novicov, critic de artă, Mostis Jeno, artist plastic, Miklos Janos, grafician din Beiuş, Ştefan Toth, artist fotograf, şi Ferenczi Bela, grafician. Datoria celor cinci membri ai juriului a fost să selecţioneze lucrările pentru expoziţie. Astfel, au fost alese 36 de lucrări de grafică, patru lucrări de pictură şi colaj şi 14 fotografii artistice.
Evenimentul este rezultat al proiectului cultural „Concurs judeţean de artă vizuală”, finanţată de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor. Expoziţia poate fi vizitată până la data de 23 octombrie 2007, în zilele de lucru, între orele 8:00-18:00, iar intrarea este gratuită.
Monica Mateiu
