Caraş-Severin, Romania

În urmă cu câteva săptămâni Spitalul Judeţean a rămas mai bine de o zi fără apă caldă şi căldură.

Iniţial am crezut că întreruperea era cauzată de datoriile faţă de CET Energoterm, însă s-a dovedit a fi doar o avarie.

Discutând cu Violeta Florea, managerul Spitalului, despre avarie, am abordat şi subiectul datorii.

Contrar aparenţelor „în momentul de faţă Spitalul nu mai are datorii faţă de CET. Am fost acţionaţi în instanţă. Ne-au mai rămas doar dobânzile care vor trebui şi ele achitate“, a afirmat Violeta Florea.

În ceea ce priveşte valoarea sumelor pe care Spitalul Judeţean le achită către CET Energoterm, Electrica, etc., acestea sunt de ordinul sutelor de mii noi.

„Pentru consumul lunar de energie electrică plătim în jur de 50.000 de lei, iar pentru căldură şi apă caldă, în timpul lunilor de iarnă cheltuielile ajung şi la 200.000 de lei“.

Şi toate acestea din cauză că Spitalul Judeţean intră la categoria agent economic şi plăteşte ca atare.

„Am făcut cereri şi către Consiliul Local şi către CET Energoterm pentru diminuarea tarifelor, dar fără succes“, a concluzionat Violeta Florea.

Doina Rolea

[email protected]