Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Campionatul Național de Atletism pentru Juniori I, desfășurat în weekend, la București, a adus rezultate bune pentru reprezentanții Reșiței. În proba masculină de 10 km marș, atletul Remus Rădoi, de la CS Universitatea Reșița, a trecut linia de sosire al doilea, cu timpul de 50 de minute, 42 de secunde și 43 de sutimi, intrând în posesia medaliei de argint.

Sportivul a fost însoțit în concurs de antrenorul său, olimpicul Marius Cocioran, care își demonstrează și calitățile de îndrumător al sportivilor. Proba a fost câștigată de un viitor sportiv al Universității Reșița, Ionuț Pleșu, acesta devenind campion național pentru CS Atletic Adjud. Din toamnă, va fi legitimat la CSU Reșița. „Sunt mândru că am devenit din nou campion național al României la Juniori I, în proba de 10 km marș. Țin să le mulțumesc antrenorilor Marius Batog și George Catrinescu pentru tot sprijinul acordat, precum și domnilor antrenori Octavian Măzăran și George Ardeleanu, de la CSU Reșița. Le mulțumesc din suflet pentru că m-au luat în cantonament de pregătire cu o lună înainte de Campionatul Național, alături de CSU Reșița, club la care îmi voi continua performanțele sportive din luna septembrie”, a spus campionul Ionuț Pleșu.