Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Noul coordonator al Centrului de copii și juniori din Valea Domanului a întâmpinat primele probleme de când a semnat cu echipa reșițeană. Acesta a semnalat faptul că majoritatea juniorilor U19 nu au o musculatură destul de dezvoltată pentru a face față la echipa de seniori. De asemenea, acesta este nemulțumit și de faptul că fotbaliștii din județul Caraș-Severin nu mai sunt atât de tentați să vină la CSM Școlar Reșița.

„Din păcate, stăm foarte prost la pregătirea fizică la grupele de copii și juniori. Am observat la grupele de Juniori A și Juniori B că majoritatea jucătorilor n-au o structură musculară formată așa cum trebuie. Este foarte dificil pentru un copil de 17 sau 18 ani să facă pasul la echipa mare dacă nu are o pregătire fizică bună. În Liga a III-a trebuie să avem în teren trei jucători sub 19 ani și nu prea avem de unde să-i luăm. Am fost nevoiți să căutăm în alte părți jucători tineri, deoarece nu am găsit în curtea noastră ceea ce ne trebuie nouă la echipa mare. Este foarte adevărat că este vina noastră, a antrenorilor, dar de acum înainte vrem să evităm acest lucru. Încercăm să facem în așa fel încât să nu ne mai punem problema că nu avem juniori buni pe care să-i introducem în meciurile echipei mari. Îmi doresc foarte mult ca de la anul, să ne luptăm cu Academia de Fotbal Gheorghe Hagi sau Academia de Fotbal Daniel Coman în campionatul elitelor, cu grupele de Juniori A și B. De asemenea, nu se poate să fim refuzați de CSS Caransebeș, spunându-ni-se că doi jucători pe care vrem să-i aducem, nu ar face un pas înainte dacă ar veni la noi. Aici ne dăm seama la ce nivel a ajuns CSM Școlar, care ar trebui să fie echipa fanion a acestui județ”, a declarat Lucian Dobre.