REŞIŢA – Viteza a continuat să fie „febra“ numărul unu pentru mulţi dintre conducătorii auto. Spunem asta pentru că, dintr-un total de 273 de sancţiuni contravenţionale aplicate la regimul rutier, 187 (68,5%) au fost date şoferilor care şi-au înfipt prea tare piciorul în pedala de acceleraţie. Poliţiştii rutieri au reţinut în vederea suspendării 11 permise şi au retras şapte certificate de înmatriculare.
Dintre evenimentele de peste weekend, oamenii legii au amintit cazul unui tânăr de 24 de ani din Armeniş, tras pe dreapta în respectiva localitate, despre care oamenii legii au putut afla că nu are permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. „Totodată, poliţiştii au constatat că autoturismul i-a fost încredinţat tânărului de către proprietarul autoturismului, un bărbat de 37 de ani, din Teregova, cu toate că ştia că nu deține permis de conducere. Tânărul este cercetat penal pentru conducere fără permis iar proprietarului autoturismului i s-a întocmit dosar penal pentru încredinţarea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea permisului de conducere“, ne informează Poliţia judeţului.
