Decizia a fost luată în aceste zile la Bucureşti. Medicul Adalbert Schiller este şeful Centrului de Hemodialiază şi Transplant Renal din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă din Timişoara. Acesta va conduce Societatea Română deNefrologie în perioada 2009-2011.
Principalele obiective ale conferenţiarului Schiller sunt: favorizarea creşterii numărului de medici specialişti în nefrologie; optimizarea reţelei naţionale de transplant renal, în colaborare cu medicii urologi; crearea unui sistem foarte transparent de schimb de date atât între specialiştii nefrologi din ţară, cât şi cu cei din străinătate dar şi implementarea ghidurilor de nefrologie la nivel naţional.
