Proiectilul de aruncător, de calibrul 75, era perfect conservat, neexplodat, fiind deosebit de periculos. Bomba fusese scoasă la suprafaţă de o echipă de muncitori, care efectuau lucrări de reparaţii la o conductă de gaz. Proiectilul a fost ridicat şi transportat într-un buncăr special, urmând să fie distrus.
