Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Ideea era de a da naştere unui campus în care să fie produse sau asamblate nu doar biciclete, ci şi crose de golf şi huse pentru acestea, materiale destinate fitness-ului sau chiar corturi. Facilitatea ar fi cuprins, printre altele, piste pentru testarea bicicletelor, dar şi un teren de golf. Însă, dincolo de teste, acestea ar fi trebuit să atragă reşiţenii în jurul platformei.

Numai că proiectul n-a mai putut fi pus în aplicare, investitorul invocând structura terenului, ce presupune costuri suplimentare de două milioane de euro pentru realizarea unei fundaţii pe o adâncime de patru metri. Marius Mihăilă, directorul VeloCity, s-a plâns de faptul că ultima întrevedere avută cu municipalitatea s-a derulat sub formatul unei execuţii publice.

„Grupul industrial pe care într-un fel îl administrez în calitate de acţionar majoritar, dar pe care-l conduc colegii mei (…) n-a cerut niciodată bani din buzunarul nimănui! Noi am dat bani Reşiţei! De când sunt eu în Reşiţa, din 2004, plătesc taxe şi impozite, şi angajez personal“, spune Adrian Chebuţiu, care a precizat că are buletin de Reşiţa.

Frământaţi de tot felul de somaţii, de acuzaţii cum că n-ar fi serioşi sau că n-ar avea bani, ori că vor ocupa o suprafaţă strategică din Parcul Industrial şi că din cauza lor alte societăţi nu-şi vor mai putea fructifica investiţiile acolo, cei de la VeloCity sunt la un pas de a muta ideea de SportCity pe alte meleaguri. „Dacă cineva de la masa asta crede că un investitor rămâne într-o comunitate în care este tratat aşa, se înşeală amarnic“, a conchis Adrian Chebuţiu.

Antoniu Mocanu