Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Formaţia reşiţeană evoluează în Campionatul Naţional de Handbal al Juniorilor I, Seria E.Handbaliştii juniori I de la Liceul Teoretic Traian Vuia din Reşiţa au fost printre cei mai rapizi în 2013. Elevii profesoarei Eva Todoruţ şi-au reluat pregătirile încă din 4 ianuarie, primele zile ale anului fiind bazate pe exerciţii la sala de forţă şi pe alergări la stadionul de atletism din Lunca Bârzavei. Formaţia reşiţeană evoluează în Campionatul Naţional de Handbal al Juniorilor I, Seria E, cu şanse reale de calificare în primul turneu semifinal.

Handbaliştii reşiţeni au încheiat turul campionatului pe locul secund, cu 10 puncte, cu unul mai puţin decât liderul, CSS Sibiu. De altfel, echipa sibiană a fost singura care a reuşit să-i învingă pe reşiţeni, în prima parte a întrecerii. Liceul Teoretic Traian Vuia Reşiţa a obţinut cinci victorii şi a pierdut un meci şi abordează cu încredere returul de campionat. Primele patru clasate vor accede în turneul semifinal I, iar echipa din Reşiţa se numără printre favoritele la calificare.

De altfel, acesta este şi obiectivul reşiţenilor pentru acest sezon, ieşirea din seria preliminară şi pătrunderea într-o fază superioară a Campionatului Naţional. Partea secundă a competiţiei va începe chiar din luna ianuarie. Pentru Liceul Teoretic Traian Vuia Reşiţa, prima etapă din retur propune un meci în deplasare cu LPS Banatul Timişoara, pe 27 ianuarie.